Zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim od 1 stycznia 2024
Już 1 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży osobom niepełnoletnim napojów energetycznych, w składzie których znajduje się kofeina w stężeniu co najmniej 150 mg/l lub tauryna. Jest to skutek opublikowanej 28 sierpnia 2023 nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym.
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 29 grudnia 2023
Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym
Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym, która nastąpiła 17 sierpnia 2023 r., wprowadziła zakaz prowadzenia sprzedaży napojów energetycznych (energetyków) zawierających w swoim składzie kofeinę i taurynę osobom poniżej 18. roku życia. Ustawa zakłada również zakaz sprzedaży energetyków na terenie szkół i innych placówek oświatowych i w automatach.
Czym jest napój energetyczny?
Ustawa dokładnie określa, czym jest energetyk. Według tej definicji jest to napój będący środkiem spożywczym, znajdujący się w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie". Zgodnie z ustawą producenci lub importerzy napojów zawierających kofeinę lub taurynę są zobowiązani do oznaczenia jednostkowych opakowań napoju widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści “napój energetyzujący” lub “napój energetyczny”.
Przepisy karne
Ustawa przewidziała również przepisy karne dla podmiotów nieprzestrzegających zakazu sprzedaży energetyków osobom nieletnim lub sprzedaży na terenie szkoły, innych placówek oświatowych i w automatach — podlegać one będą karze grzywny do 2000 zł.
Niedziele handlowe w 2024 rokuMałgorzata Łaziuk
Ten sam wymiar kary będzie groził kierownikowi zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełni obowiązku nadzoru, dopuszczając tym samym popełnienie tego wykroczenia w zakładzie. Dodatkowo producent lub importer napojów energetyzujących, którzy nie dostosują opakowań do odpowiednich wymogów wynikających z ustawy, będzie podlegał karze grzywny do 200 000 zł lub karze ograniczenia wolności lub też obu tym karom łącznie.
Co z reklamą energetyków?
Pierwotnie zakładano wprowadzenie zakazu reklamy napojów energetycznych w telewizji, kinie, teatrze i radiu w godzinach 6 — 20. Dodatkowo reklamy energetyków miały zniknąć z prasy młodzieżowej, dziecięcej, okładek dzienników i czasopism oraz słupów i tablic ogłoszeniowych. Jednak na etapie prac sejmowych minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wniósł do projektu poprawki, które wycofały ten zakaz, więc reklamy nie będą zabronione. Wycofanie zakazu reklamy energetyków wiąże się z prawem UE, która zwracała uwagę w procesie notyfikacji tych przepisów na swobodę działalności gospodarczej.
"Inne państwa otrzymują takie notyfikacje, ale po bardzo długim procesie, trwającym nawet pół roku" – wskazał minister Bortniczuk. Notyfikacja Komisji Europejskiej (KE) byłaby konieczna w przypadku, gdyby znalazły się w ustawie zapisy o zakazie reklamy. "Nie wykluczam, że w przyszłej kadencji podejmiemy taką inicjatywę rozszerzającą zakres regulacji już z uzyskaniem notyfikacji KE” – wyjaśnił minister Sportu i Turystyki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.