Dofinansowanie do in vitro wraca od czerwca 2024

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej pierwszy program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności ma ruszyć już 1 czerwca 2024 r. W budżecie państwa na rok 2024 przewidziano 500 mln zł na dofinansowanie programów leczenia niepłodności metodą in vitro. 

Dofinansowanie do in vitro wraca od czerwca 2024
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 29 grudnia 2023

Nowelizacja ustawy

W ustawie z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dodano artykuł, według którego minister zdrowia będzie zobowiązany do opracowania, wdrożenia, realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmującego procedury wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienia pozaustrojowego, zwanego potocznie in vitro. 

Społeczeństwo, a działania na rzecz praw dzieckaSpołeczeństwo, a działania na rzecz praw dzieckaMałgorzata Łaziuk

Ponadto ustawa nakłada na ministra zdrowia obowiązek przeznaczania co roku ze “swojej” części budżetu państwa nie mniej niż 500 mln zł na medyczne procedury leczenia niepłodności oraz przedkładania Sejmowi RP rocznego sprawozdania z realizacji programu leczenia niepłodności do dnia 31 lipca roku następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy. 

Program dofinansowania in vitro już w czerwcu 2024

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji #TakDlaInvitro przekazała informacje o podpisanej przez Prezydenta RP ustawie o in vitro oraz o przewidzianych 500 mln zł z budżetu państwa, które mają być przeznaczone na procedury wspomaganego rozrodu. Minister poinformowała również o złożonym wniosku do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o wycenę procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

“Powołujemy zespół ekspertów złożony z lekarzy i bioetyków, który opracuje program. Chcemy, żeby program ruszył od 1 czerwca 2024 r.”  — wyjaśniła minister.

Posłanka Agnieszka Pomaska przypomniała, jak dużo czasu kobiety poświęciły na zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy #TakDlaInVitro. -“Pół miliona Polek i Polaków podpisało się pod tym projektem. Nie ma on barw politycznych. Czekają na niego Ci, którzy mają problemy z płodnością, jak też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko” – wskazała.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!