Zasady wywieszania flagi państwowej. Czy mogę zawsze wywiesić flagę państwową?
Flaga państwowa może wisieć cały rok. Oczywiście, jeśli zachowamy odpowiednie zasady.

- Martyna Kowalska
- /
- 25 kwietnia 2019
Flagę państwową można eksponować przez cały rok. Trzeba jednak robić to zgodnie z zasadami. Według przepisów obowiązujących od 2004 roku flaga może być wywieszona przez cały rok, a nie tylko w święta państwowe.
Najważniejszą zasadą jest jednak okazanie szacunku dla flagi. Nie można wywiesić flagi brudnej i podartej. Publiczne znieważenie flagi jest karane grzywną, a także ograniczeniem lub pozbawieniem wolności.
Ustawa o godle, barwach i hymnie RP
Zasady wywieszania flag określa ustawa o godle, barwach i hymnie. Warto zaznaczyć, że przepisy regulują obecność flagi przede wszystkim w miejscach publicznych.
Osoby prywatne nie powinny umieszczać flagi na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym szczyt domu, gdyż jest to zarezerwowane dla instytucji publicznych. Maszty są dozwolone, pod warunkiem że znajdują się przed budynkiem. Najbardziej preferowanym sposobem ekspozycji jest wywieszenie flagi z okien lub balkonów.
Jeżeli flaga wisi pionowo, to kolor biały musi być po lewej stronie patrząc od frontu. Kolor biały jest ważniejszy od czerwonego. Flaga nie może być wyblakła, nie może dotykać ziemi ani wody.
Jak wywiesić flagę?
Flaga może wisieć przez cały rok. Jeśli jednak dni są bardzo wietrzne lub deszczowe warto ją zdjąć. Wszystko przez konieczność zachowania szacunku dla flagi.
Flagą nie wolno przykrywać stołów czy trumien. Można to zrobić wykorzystując szarfę biało-czerwoną.
Flaga nie jest jakąś marketingową dekoracją, więc nie powinna być wykorzystywana do celów komercyjnych. Wyprodukowanie długopisów czy notesów z godłem i flagą przez prywatną firmę to naruszenie zasad.
Kolejność eksponowania polskiej flagi
Jeśli obok siebie mają się znaleźć dwie flagi, naszą należy wywiesić po lewej stronie, patrząc w kierunku budynku. Gdy flag jest więcej, ich wzajemne położenie również nie jest dziełem przypadku.
- Trzy flagi — polska umieszczona jest w środku, a druga co do ważności znajduje się po lewej stronie.
- Cztery flagi — najważniejsza jest skrajna prawa.
- Pięć flag — flaga Polski powinna znajdować się w środku.
- Sześć lub więcej flag — należy wyeksponować dwie polskie flagi – w skrajnych końcach.
Co zrobić ze zniszczoną flagą?
Flaga, która uległa zniszczeniu nie może zostać wyrzucona. Trzeba ją spalić, wcześniej rozcinając pośrodku żeby oddzielić barwy. Trzeba zwracać uwagę na to, jak obchodzimy się z flagą. Za znieważenie grozi bowiem kara. Znieważenie musi być umyślne i musi do niego dojść w miejscu publicznym.
Flaga w czasie żałoby narodowej
W czasie żałoby narodowej flaga powinna być opuszczona do połowy masztu. Jeśli jest wywieszana na drzewcu, należy dodatkowo przewiązać ją u góry kirem.
Czytaj także:
QUIZ — Grill, plaża, cisza nocna, czyli Polak na majówce
Emerytura plus już w maju. prezydent podpisał ustawę
Ostatnie dni na rozliczenie PIT 2018
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.