Zdublowany prezent na Dzień Dziecka - jak postąpić?

Zdublowany prezent to czasem kłopot! Czy można dokonać zwrotu podarunku, który został wręczony z okazji Dnia Dziecka? Podpowiadamy, jak tego dokonać, a także — o czym trzeba pamiętać w chwili, kiedy zostanie podjęta decyzja.

Zdublowany prezent na Dzień Dziecka - jak postąpić?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 29 maja 2023

Dzień Dziecka: czas przyjemności

1 czerwca to jeden z najprzyjemniejszych dni w roku: w końcu dzieci są obdarowywane prezentami, a w przedszkolach, czy szkołach odbywają się przeróżne uroczystości, czy festyny z tej okazji. Nierzadko organizowane są również grupowe wyjścia do kina, na lody, pizzę, czy do parków trampolin.

Także rodzice i dziadkowie, czy nawet — dalsza rodzina w tym dniu pociechom organizują czas oraz atrakcje, a także — wręczają podarunki zgodne z zainteresowaniami dziecka. Mogą być one symboliczne lub okazałe — wszystko zależy od zwyczajów, a także decyzji podejmowanych w gronie bliskich. 

Jak postąpić w przypadku otrzymania dwóch takich samych prezentów: czy oddanie do sklepu jest możliwe?

Zdublowany prezent: taka sytuacja czasem się zdarza, dlatego warto wiedzieć, jakie kroki można podjąć, co można zrobić, kiedy nastąpi. Przede wszystkim: nie należy wpadać w panikę, czy denerwować się, istnieją różne sposoby pomocne w pozbyciu się posiadanego podarunku. Można je także zastosować w momencie, gdy nie jest się zadowolonym z prezentów z różnych okazji. Oczywiście — można je również zatrzymać!

Zwrot nietrafionego prezentuZwrot nietrafionego prezentuKatarzyna Grum

Przede wszystkim: powinien nastąpić kontakt z obdarowującym i uzyskanie informacji, czy jest taka możliwość oraz, gdzie dokonano zakupu. Kupujący za to przed transakcją powinien uprzedzić, że będzie to prezent; w placówce stacjonarnej dobrym pomysłem jest zasięgnięcie informacji na temat możliwości zwrotu, lub wymiany, a także formy, w jakiej to nastąpi: gotówką, na kartę, czy na kartę podarunkową. Trzeba także pamiętać, aby posiadać potwierdzenie zakupu. Nie powinno się także usuwać metek, tych wszywanych i z ceną — w wielu miejscach po wykonaniu takiej czynności nie można dokonać zwrotu. Niezbędne jest również posiadanie oryginalnego opakowania. Rzeczą dyskwalifikującą zwrot są na przykład ślady użytkowania.

Rozmowę należy przeprowadzić w sposób delikatny, niewskazujący na to, że prezent się nie podoba, a tę czynność wykonuje się z powodu posiadania podwójnych egzemplarzy.

Sprzedaż na portalach internetowych — dobre rozwiązanie!

Sprzedaż na portalach aukcyjnych, grupach facebookowych, czy w miejscach zrzeszających mieszkańców danego miasta, czy okolicy to bardzo wygodny sposób na przeprowadzenie transakcji. Czasem można dokonywać wymian lub po prostu oddać coś, co zajmuje miejsce w domu — wszystko zależy od ustaleń pomiędzy osobami zainteresowanymi.

O tym warto mówić wiele, a także — powtarzać często. Być może dzięki temu choćby jedna osoba ustrzeże się przed utratą dużej ilości pieniędzy, nie straci oszczędności życia. 

Wyłudzenia i kradzieże pieniędzy z kont. W jaki sposób robią to oszuści?Wyłudzenia i kradzieże pieniędzy z kont. W jaki sposób robią to oszuści?Małgorzata Łaziuk

Bardzo ważne jest umiejętne korzystanie z takich serwisów, stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Sprzedając na przykład na OLX, czy Vinted należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, nie wierzyć w historie opowiadane przez kupujących, a przede wszystkim: NIE KLIKAĆ W ŻADNE LINKI przesyłane na komunikatory, szczególnie na WhatsApp, czy Messenger. To podstawowa zasada bezpieczeństwa. Warto edukować bliskich, a także przyjaciół — pomocne jest to w działaniach sprzedażowych.

Zdarza się, że w trakcie obchodów Dnia Dziecka można otrzymać zdublowany prezent. W takiej sytuacji ważne jest zachowanie spokoju i rozwiązanie problemu w sposób pozytywny. Kontakt z osobą, która podarowała prezent to najważniejsza sprawa — warto poinformować ją o sytuacji. Można wspólnie zdecydować, czy zwrócić dublujący się przedmiot, wymienić go na inny lub znaleźć  satysfakcjonujące rozwiązanie, wyjście z sytuacji. Dzień Dziecka jest przede wszystkim czasem radości, dlatego warto zachować dobre relacje i szukać kompromisu w przypadku zdublowanego podarunku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!