fb

Zmiana warunków umowy lub regulaminu

E-sklep
  • Rafał Stępniewski
  • /

Za niedozwolone uważa się takie postanowienia umowne, które w szczególności przewidują postanowienia i z którymi konsument nie miał możliwości zapoznać się przed zawarciem umowy oraz uprawniają kontrahenta konsumenta do jednostronnej zmiany umowy bez ważnej przyczyny wskazanej w tej umowie.

Regulaminy sklepów internetowych czy serwisów to tak naprawdę umowa z konsumentem dotycząca ogólnych zasad funkcjonowania sklepu czy serwisu, jak również obustronnych praw i obowiązków stron. Jednakże jest to umowa, która nie jest negocjowana z konsumentem, jest odgórnie narzucana konsumentowi, który albo akceptuje warunki, albo nie. Dlatego tak ważnym jest aby postanowienia regulaminów odpowiadały przede wszystkim prawu, nie naruszały praw Konsumenta nie były sprzeczne z jego interesami, a będą jeśli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z prawem i dobrymi obyczajami.

Podstawą prawna: Art. 385³ kodeksu cywilnego:W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności:pkt 9) przyznają kontrahentowi konsumenta uprawnienia do dokonywania wiążącej interpretacji umowy;pkt 10) uprawniają kontrahenta konsumenta do jednostronnej zmiany umowy bez ważnej przyczyny wskazanej w tej umowie;pkt 19) przewidują wyłącznie dla kontrahenta konsumenta jednostronne uprawnienie do zmiany, bez ważnych przyczyn, istotnych cech świadczenia;pkt 20) przewidują uprawnienie kontrahenta konsumenta do określenia lub podwyższenia ceny lub wynagrodzenia po zawarciu umowy bez przyznania konsumentowi prawa odstąpienia od umowy;Najczęstsze niedozwolne zapisy: — przedsiębiorca zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu;- przedsiębiorca zastrzega sobie prawo do zmiany ceny za usługę lub towar;- zmiana ceny nie stanowi zmiany regulaminu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!