Zmiany zasad zatrzymywania dowodów rejestracyjnych - przepisy wchodzą w życie już 1 czerwca

Już 1 czerwca 2024 r.  zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego pojazdu przez diagnostów. Zgodnie z ustawą stacja kontroli pojazdów nie będzie już fizycznie zatrzymywała dowodu, tylko w sposób wirtualny. Tą samą drogą będzie on potem zwracany właścicielowi pojazdu. Zmieni się również sposób przeprowadzania badania technicznego niektórych pojazdów. 

Zmiany zasad zatrzymywania dowodów rejestracyjnych - przepisy wchodzą w życie już 1 czerwca
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 28 maja 2024

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego — jak było do tej pory? 

Według dotychczas obowiązujących przepisów stacja kontroli pojazdów zatrzymuje dowód rejestracyjny w sytuacji, gdy pojazd:

  • zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
  • zagraża porządkowi ruchu,
  • narusza wymagania ochrony środowiska.

Nie robisz regularnych przeglądów? Możesz mieć kłopot przy sprzedaży autaNie robisz regularnych przeglądów? Możesz mieć kłopot przy sprzedaży autaRedakcja dziennikprawny.pl

Po stwierdzeniu wyżej wymienionych nieprawidłowości lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność lub w przypadku realnego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu, dokument ten zostanie zatrzymany przez jednostkę upoważnioną do przeprowadzenia badań technicznych. Zatrzymany dokument jest następnie niezwłocznie przesyłany organowi, który go wydał. W kolejnym kroku kierowca musi naprawić uszkodzenia i ponownie stawić się na przegląd. Gdy uzyska pozytywny wynik, musi złożyć w starostwie wniosek o zwrot dowodu rejestracyjnego. 

Nowe zasady zatrzymywania dowodu rejestracyjnego 

1 czerwca 2024 r. zaczną obowiązywać nowe zasady zatrzymywania dowodów rejestracyjnych. Zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości diagnosta nie będzie już wysłał dowodu do organu wydającego. Stacja kontroli pojazdów “zatrzyma” dowód rejestracyjny elektronicznie i w ten sam sposób go “zwróci”. 

Kierowcy nie stracą zatem dokumentu po zatrzymaniu, a zyskają jedynie wpis o tym w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wirtualny zwrot dokumentu funkcjonuje już teraz, ale tylko w przypadku zatrzymania dokumentu przez organy kontroli ruchu drogowego, czyli m.in. Straż Graniczną, policję czy Służbę Celno-Skarbową.

Zmiany w badaniach technicznych niektórych pojazdów

Nowe przepisy zakładają również zmianę sposobu przeprowadzania badań technicznych ciągnika rolniczego oraz ciągnika gąsienicowego o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h oraz przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami — przeprowadzenie badania tych pojazdów będzie możliwe w innym miejscu niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów. 

Projekt określa minimalne wymagania dla takiej infrastruktury — do przeprowadzenia badania niezbędne będzie urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu 115 kN, w wersji mobilnej wraz z zestawem podkładów do stabilizacji pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i powyżej, w wersji mobilnej, a także ekran do oceny ustawienia świateł i miernik światłości do oceny światłości świateł pojazdu. Dane o badaniach technicznych przeprowadzonych w infrastrukturze innej, niż stacja kontroli pojazdów powinny być niezwłocznie przekazane po jego przeprowadzeniu za pomocą posiadanych certyfikatów VPN i SSL do Centralnej Ewidencji Pojazdów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!