Bardziej przyjazne prawo gospodarcze - ministerstwo szykuje zmiany
Dobiegają końca prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym dla przedsiębiorców. Projekt zakłada wprowadzenie istotnych zmian i usprawnień na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród nich znaleźć się mają m.in. szybsze procedury, bardziej precyzyjne przepisy oraz odciążenie z nadmiaru obowiązków administracyjnych.
- Jakub Stasak
- /
- 5 września 2024
Minister zapowiada zmiany
Pierwszy pakiet deregulacyjny dla przedsiębiorców to niemal 50 zmian w przepisach – mają one doprecyzowywać i upraszczać obowiązujące aktualnie procedury, a także minimalizować obciążenia kontrolno-administracyjne nakładane na osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Jak pracować w domu z dzieckiem?Katarzyna Leszczak
Cytowany przez rządowy serwis internetowy szef resortu rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapewnił, że wprowadzenie kompleksowych i przyszłościowych rozwiązań prawa gospodarczego jest jednym z priorytetów kierowanego przez niego ministerstwa.
Zapowiedział on ponadto prace nad kolejnymi innowacyjnymi projektami:
„Rozpoczynamy ogólnopolską akcję konsultacji pod nazwą »Polska Przedsiębiorców«, aby razem tworzyć dobre zasady i reguły prowadzenia działalności gospodarczej, aby szukać jak najlepszych rozwiązań w prawie gospodarczym. Nie możemy pozwolić na dalsze blokowanie energii drzemiącej w przedsiębiorcach i marnowanie czasu na interpretowanie wielu nieżyciowych przepisów”.
Spotkania z przedstawicielami środowisk przedsiębiorców organizowane będą na terenie całego kraju, a pierwsze z nich zaplanowano na Pomorzu i w Wielkopolsce.
Pakiet deregulacyjny – co zawiera?
Planowane zmiany mają ułatwić przedsiębiorcom zarówno zakładanie działalności gospodarczej, jak i jej dalsze prowadzenie.
Ustawa deregulacyjna zakłada zmiany w zasadach tworzenia prawa gospodarczego oraz jego oceny – zostaną one precyzyjnie dostosowane do dynamiki otoczenia.
Znacznemu uproszczeniu ulegną także niektóre nakładane na przedsiębiorców obowiązki.
Czy o tym wiedziałeś? Ciekawostki społeczno — prawneMałgorzata Łaziuk
Mowa m.in. o wprowadzeniu zasady „one in, one out” — jeżeli na danego przedsiębiorcę nałożone zostanie nowe zobowiązanie administracyjne, nastąpi rezygnacja z innego obciążenia, w tym samym lub zbliżonym obszarze.
Projektowane usprawnienia przewidują też zminimalizowanie obciążeń, które w obecnym stanie prawnym znacznie utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej, bądź nawet całkowicie blokują rozwój firm.
Doprecyzowane zostaną m.in. warunki związane z prowadzeniem kontroli, w tym:
• skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni,
• wprowadzenie obowiązku doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy dokumentów, które będą wymagane przez podmioty kontrolne,
• wprowadzenie maksymalnej częstotliwości kontroli planowych na podstawie przypisanej przez inspekcję kategorię ryzyka naruszenia prawa (w przypadku ryzyka wysokiego kontrola będzie odbywała się raz na dwa lata, przeciętnego – raz na trzy lata, a niskiego – raz na pięć lat),
• przeciwdziałanie wszczynaniu postępowań w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, których cel stanowi jedynie przerwanie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Pozostałe założenia pakietu
Ważne miejsce w omawianej ustawie zajmuje ponadto szereg rozwiązań, regulujących i przyspieszających przebieg postępowań administracyjnych, takich jak wprowadzenie możliwości wydawania za zgodą strony tzw. decyzji hybrydowych (decyzja zostanie doręczona w formie papierowej, załączniki do niej natomiast – w formie elektronicznej).
Au pair — szansa dla młodych osóbMałgorzata Łaziuk
Wprowadzony zostanie również obowiązek zastosowania się przez organ pierwszej instancji do wytycznych organu odwoławczego.
Na mocy nowych regulacji, znacznie szersze zastosowanie znajdzie także elektronizacja.
Umowy leasingowe (dziś pod rygorem nieważności zawierane wyłącznie w formie pisemnej) będą mogły przybrać postać dokumentową, czyli wykorzystującą np. środki elektroniczne.
Elektronizacja obejmie również m.in. postępowania z zakresu zamówień publicznych przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.