W jaki sposób mogę sprawdzić, czy jestem ubezpieczony w ZUS?
Według Konstytucji RP każdy obywatel kraju ma prawo do korzystania z opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ale pod warunkiem, że jest zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS. Należy pamiętać, że prawo do korzystania z usług ochrony zdrowia nie jest równoznaczne z automatycznym zgłoszeniem, dlatego w razie wątpliwości warto to sprawdzić. W jaki sposób można tego dokonać?
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 5 września 2024
Ubezpieczenia w Polsce
W Polsce wyróżniamy ubezpieczenia społecznie, wśród których znajdziemy ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje pracowników, przedsiębiorców, emerytów, rencistów, rolników, uczniów, studentów, żołnierzy, funkcjonariuszy różnych służb, bezrobotnych oraz członków rodzin osób ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczeń (dotyczy dzieci do 18 r.ż. lub do 26 r.ż., jeśli dalej się uczą, dzieci bez ograniczeń wiekowych z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności oraz męża/żony, rodziców, dziadków, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym).
Aby zostać objętym ubezpieczeniem zdrowotnym, należy zgłosić taką chęć i odprowadzać składki z tego tytułu. Zgłoszenia do ubezpieczeń dokonują płatnicy składek, czyli:
- pracodawcy – za pracowników,
- szkoły – za uczniów,
- uczelnie – za studentów,
- urzędy pracy – za bezrobotnych,
- przedsiębiorcy – za siebie.
Dlaczego ubezpieczenia są przydatne? Małgorzata Łaziuk
Ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe dla pewnych grup osób, określonych ustawą zasiłkową:
- pracownicy,
- wykonawcy umów agencyjnych, umów zleceń lub umów o świadczenie usług (obowiązek ubezpieczeniowy społeczny występuje w określonych warunkach, ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne),
- przedsiębiorcy i osoby współpracujące (obowiązek ubezpieczeniowy społeczny występuje w określonych warunkach, ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne),
- duchowni (ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne),
- osoby pobierające zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (obowiązek ubezpieczeniowy tylko emerytalno-rentowy),
- przebywające na urlopie wychowawczym i niemające prawa do emerytury lub renty czy innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (obowiązek ubezpieczeniowy tylko emerytalno-rentowy),
- pobierające świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna (obowiązek ubezpieczeniowy tylko emerytalno-rentowy),
- członkowie rady nadzorczej pobierający wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji (obowiązek ubezpieczeniowy tylko emerytalno–rentowy).
Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym osobiście?
Wystarczy pójść do dowolnej przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ i podać swój numer PESEL, aby uzyskać informację o ubezpieczeniu. Jeśli dana osoba wyświetli się na zielono w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), to znaczy, że jest ona objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Natomiast wyświetlenie na czerwono oznacza, że dana osoba nie jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego i składki na to ubezpieczenie nie są odprowadzane.
W sytuacji, gdy potwierdzi się informacja o braku ubezpieczenia zdrowotnego, należy niezwłocznie ustalić, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy — najczęściej jest to kwestia pomyłki po stronie płatnika składek lub niekompletnej dokumentacji.
Ubezpieczenie zdrowotne. Gdzie udać się, by je uzyskać?Małgorzata Łaziuk
Niezgłoszeni pracownicy powinni wówczas zgłosić problem swoim pracodawcom, natomiast emeryci, renciści, uczniowie i studenci muszą skierować się bezpośrednio do ZUS-u, wraz z potwierdzeniem prawa do ubezpieczenia. Bezrobotni zaś powinni się zgłosić do urzędu pracy.
Jak można sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym online?
Istnieje możliwość sprawdzenia, czy jest się ubezpieczonym bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) — systemie, który zapewnia dostęp do usług świadczonych przez ZUS w formie elektronicznej. Każda osoba, która ukończyła 13 lat oraz potwierdzi swoją tożsamość, może założyć konto na tej platformie. Po zalogowaniu do systemu można sprawdzić, czy płatnik składek zgłosił go do ubezpieczeń. Można tam też znaleźć informacje na temat aktualnej przynależności do NFZ oraz danych o członkach rodziny zgłoszonej do ubezpieczenia.
Status ubezpieczenia można również sprawdzić na platformie Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP), do której dostęp można uzyskać po osobistym złożeniu wniosku o wydanie danych dostępowych w Wojewódzkim Oddziale NFZ lub przez internet. Za pośrednictwem ZIP użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich swoich świadczeń z ostatnich lat, które odbyły się w ramach NFZ.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.