Rok szkolny 2024/2025. Jak wygląda organizacja, kiedy wypadają dni wolne?
Zapoznaj się z kalendarzem organizacyjnym roku szkolnego 2024/2025! Warto sprawdzić wcześniej, mieć wiedzę, kiedy dziecko ma wolne — zwłaszcza w przypadku pociechy, która sama w domu nie zostaje.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 9 września 2024
Kalendarz szkolny 2024/2025 — dni wolne, egzaminy
Rok szkolny 2024/2025 w Polsce jest organizowany zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które reguluje terminy rozpoczęcia, zakończenia oraz najważniejszych przerw w nauce. Rok szkolny 2024/2025 rozpoczął się 2 września 2024 roku, ponieważ pierwszy września to niedziela.
Pierwszą przerwą, jaką uczniowie będą mieli w trakcie roku szkolnego, jest przerwa świąteczna związana z Bożym Narodzeniem, która potrwa od 23 do 31 grudnia 2024 roku. Dzieci i młodzież do szkół wrócą 2 stycznia 2025 roku (1 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy). Ferie zimowe 2025, jak co roku, będą organizowane w różnych terminach w zależności od województwa, aby rozłożyć ruch turystyczny i zapewnić odpowiednią obsługę wypoczywających. Dwa tygodnie pozwoli dzieciom odpocząć oraz przygotować się do dalszej nauki.
Kolejna przerwa związana jest ze Świętami Wielkanocnymi i rozpocznie się 17 kwietnia 2025 roku i zakończy 22 kwietnia 2025 roku. Pamiętać należy również o innych dniach ustawowo wolnych od pracy — Trzech Króli (6 stycznia) oraz Bożym ciele (19 czerwca).
Elektroniczna legitymacja szkolna. Jak ją wyrobić? Anna Malinowska
Podczas roku szkolnego uczniowie będą mieli również kilka dodatkowych dni wolnych od zajęć, w tym m.in. 14 października (Dzień Edukacji Narodowej, brak zajęć dydaktycznych, jedynie opiekuńcze), 1 listopada 2024 roku (Wszystkich Świętych), 11 listopada 2024 roku (Święto Niepodległości), 1 maja 2025 roku (Święto Pracy) oraz 3 maja 2025 roku (Święto Konstytucji 3 Maja). W roku szkolnym 2024/2025 odbędą się także ważne egzaminy. Egzamin ósmoklasisty dla uczniów kończących szkołę podstawową odbędzie się w dniach 13 -15 maja 2025 roku. Jest również dodatkowy termin — gdy ktoś, z ważnych powodów nie będzie mógł stawić się: to 12 -14 czerwca. Egzaminy maturalne dla uczniów szkół średnich zostaną zaplanowane na maj 2025 roku (zaczną się tuż po weekendzie majowym — 5 maja). Wyniki zostaną przekazane 8 lipca.Przewidziany jest również termin dodatkowy dla osób, które w terminie nie przystąpiły do egzaminu maturalnego (3-17 czerwca odbędą się egzaminy pisemne, 9 — 17 czerwca: ustne) oraz terminy poprawkowe (pisemne — 9 sierpnia oraz ustne — 10, z wynikami — 10 września 2025 roku).
Ferie w roku szkolnym 2024 i zmiany w 2025/2026
W roku szkolnym 2024/2025 ferie zimowe w Polsce zostaną zorganizowane zgodnie z ustalonym podziałem na cztery grupy województw, tak aby rozłożyć ruch turystyczny oraz umożliwić uczniom i ich rodzinom lepsze warunki wypoczynku. Terminy ferii zimowych w tym roku szkolnym prezentują się następująco:
- 20 stycznia — 2 lutego 2025 (kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie);
- 27 stycznia — 9 lutego 2025 (podlaskie, warmińsko-mazurskie);
- 3 lutego -16 lutego 2025 (dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie);
- 17 lutego — 2 marca 2025: (lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie).
W roku szkolnym 2025/2026 planowane są pewne zmiany w organizacji ferii zimowych. Zgodnie z nowymi zasadami, ferie będą odbywać się w trzech terminach, co oznacza, że liczba grup województw zostanie zredukowana z czterech do trzech. Oto nowe daty:
- 19 stycznia — 1 lutego 2026 – województwa: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie;
- 2 lutego — 15 lutego 2026 – województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie;
- 16 lutego — 1 marca 2026 – województwa: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.
Warto zapisać te terminy — organizację wyjazdów na zimowisko powinno się zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem — to czas, w którym wyjeżdża wiele osób.
Dodatkowe dni wolne — dni dyrektorskie
To dodatkowe dni wolne od zajęć lekcyjnych (dydaktycznych), które są przyznawane na mocy decyzji dyrektora szkoły. W Polsce ma on prawo do wyznaczenia kilku takich dni w ciągu roku szkolnego. Choć terminy mogą się różnić w zależności od placówki — w szkole podstawowej jest to 6 dni, w ponadpodstawowych — nie może to być więcej niż 10 dni. Takie działanie ma na celu dostosowanie kalendarza szkolnego do potrzeb uczniów, nauczycieli oraz ogólnej organizacji pracy szkoły. Placówka specjalna, przygotowująca do zawodu dysponuje 4 dniami.
Są one najczęściej wyznaczane w okresach, kiedy prowadzenie zajęć dydaktycznych jest utrudnione lub niemożliwe. Jednym z powodów ich wprowadzenia może być zapewnienie porządku podczas egzaminów zewnętrznych, takich jak egzaminy ósmoklasisty czy maturalne. W tych dniach część uczniów przystępuje do egzaminów, a pozostali – zwłaszcza młodsze roczniki – mają wtedy wolne, aby umożliwić sprawną organizację egzaminów i zapewnić ciszę oraz odpowiednie warunki do pracy egzaminacyjnej.
Kradzież w szkole. Jakie kroki podjąć?Małgorzata Łaziuk
Innym często spotykanym zastosowaniem dni dyrektorskich są długie weekendy. Kiedy święto państwowe, takie jak np. 1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych) czy 3 maja (Święto Konstytucji), wypada w środku tygodnia, dyrektor szkoły może podjąć decyzję o przedłużeniu wolnego o dodatkowy dzień, co pozwala na utworzenie dłuższej przerwy, korzystnej dla uczniów i rodziców.
To czas wolny od zajęć dydaktycznych, ale nie zawsze oznaczają całkowity brak opieki nad uczniami. W większości przypadków, szczególnie w szkołach podstawowych, szkoły oferują w tym czasie opiekę świetlicową. Jest to istotne wsparcie dla rodziców, którzy nie mogą wziąć urlopu w dodatkowe dni wolne i potrzebują zapewnić opiekę swoim dzieciom. Szkoły organizują także zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, co pozwala na efektywne zagospodarowanie czasu uczniów.
To pozwala na elastyczność w zarządzaniu czasem pracy szkoły oraz umożliwia reagowanie na potrzeby społeczności szkolnej, dbając przy tym o komfort i bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników szkoły.
Informacja o dniach dyrektorskich powinna zostać przekazana do 30 września.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.