Czy zakaz gry w piłkę na osiedlu jest legalny?
Różnego rodzaju znaki związane z zakazem gry w piłkę na terenach administrowanych przez konkretne wspólnoty mieszkaniowe stały się elementem otaczającej nas rzeczywistości. Czy jednak zakaz gry w piłkę na osiedlu jest legalny? Sprawdzamy.
- Jakub Stasak
- /
- 16 września 2024
Spółdzielnia mieszkaniowa i jej uchwały
Według artykułu 6. ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku (z późniejszymi zmianami) o własności lokali:
„Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana”.
Jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby móc pracować w żłobku i przedszkolu?Anna Pakaszewska-Cetera
Znaki zakazujące gry w piłkę najczęściej pojawiają się na osiedlach jako rezultat uchwał wspólnoty mieszkaniowej, w myśl artykułu 23. cytowanego już aktu prawnego:
„Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania”.
Co jednak niezmiernie istotne, w artykule 25. ustawodawca zastrzegł możliwość zaskarżenia takiej uchwały:
„Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, lub w inny sposób narusza jego interesy”.
Czy zakaz gry w piłkę na osiedlu jest legalny?
Polskie sądy wielokrotnie rozpatrywały podobne sprawy, podkreślając w swym orzecznictwie, że jednym z podstawowych zadań wspólnoty mieszkaniowej jest realizacja wspólnego interesu właścicieli danej nieruchomości, ustanowienie tak wąskiego zakazu (wszystkie inne formy aktywności fizycznej dzieci i młodzieży należałoby uznać za dozwolone) miałoby zaś interes niniejszy naruszać.
Czym jest edukacja domowa i jak uzyskać zgodę?Jakub Stasak
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym każdy członek wspólnoty ma prawo do korzystania z części wspólnych na równych prawach – za bezzasadne uznano więc roszenia części lokatorów dotyczące zakazu.
Kolejny argument nader często pojawiający się w uzasadnieniach sądowych wyroków uchylających uchwały wspólnot mieszkaniowych dotyczące zakazu gry w piłkę to dyskryminacja życiowych potrzeb rodzin z dziećmi.
Tabliczki z mogącym przybierać różne formy graficzne zakazem gry w piłkę bez trudu kupimy np. w sieci, w świetle polskiego prawa nie są to jednak drogowe znaki zakazu, a zawarte na nich komunikaty możemy traktować jako rodzaj prośby czy wskazówki – ewentualne niezastosowanie się do wytycznych nie podlega bowiem odpowiedzialności karnej.
Czy gra w piłkę na osiedlu może wiązać się z odpowiedzialnością karną?
Choć sam analizowany zakaz nie ma prawnego umocowania, warto wziąć pod uwagę również fakt, że zabawa z piłką w nieodpowiednich miejscach może wiązać się z mandatem.
Kto może skorzystać z pomocy asystenta rodziny?Jakub Stasak
Zagrożone są nim m.in. wykroczenia takie jak zakłócenie porządku publicznego, niszczenie mienia oraz niszczenie roślinności.
Materialna odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez dzieci (np. szyba wybita w oknie samochodu bądź mieszkania sąsiada) spoczywa na ich rodzicach lub opiekunach prawnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.