Czym jest edukacja domowa i jak uzyskać zgodę?
Według aktualnych przepisów prawa na obywatelach polskich w wieku od 6 do 18 lat spoczywają obowiązki edukacji – ich realizacja może odbywać się jednak w warunkach domowych. Czym jest edukacja domowa i jak uzyskać na nią zgodę? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 4 września 2024
Czym jest edukacja domowa?
Zgodnie z paragrafem pierwszym 35. artykułu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku (z późniejszymi zmianami) – Prawo oświatowe:
„Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia”.
Co niezwykle istotne, obowiązek powyższy można jednak realizować także poza szkołą, a zgodę na edukację domową wydaje dyrekcja danej placówki.
Jak pracować w domu z dzieckiem?Katarzyna Leszczak
Nauczycielami dziecka mogą zostać wówczas:
• rodzice,
• opiekunowie prawni,
• inne osoby wskazane przez rodziców lub opiekunów.
Ważne: Osoby te nie są zobowiązane do wcześniejszego ukończenia specjalistycznych studiów ani odbycia kursów czy szkoleń.
Odpowiadając na wniosek, dyrekcja szkoły może zgodzić się na edukację domową w danym roku szkolnym, wskazując w decyzji jeden z trzech etapów edukacji:
• etap I – klasy I-III szkoły podstawowej,
• etap II – klasy IV-VIII szkoły podstawowej,
• etap III – szkoła ponadpodstawowa.
Jak uzyskać zgodę na edukację domową?
Wnioskować o zgodę na edukację domową (w dowolnym momencie danego roku szkolnego lub przed jego rozpoczęciem) mogą rodzice oraz opiekunowie prawni dziecka, mającego od 6 do 18 lat.
Uwaga: Uczeń pełnoletni (tj. nieobjęty obowiązkiem nauki) nie może ubiegać się o zezwolenie na realizację tego obowiązku poza szkołą.
Kto może skorzystać z pomocy asystenta rodziny?Jakub Stasak
Chcąc starać się o zgodę na edukację domową dziecka, należy przygotować:
• wniosek o zezwolenie na edukację domową.
Jeden uniwersalny wzór wspomnianego dokumentu nie istnieje – najlepiej zapytać w konkretnej placówce, czy posiada własny wzór wniosku, jeśli nie – sporządzić go samodzielnie.
• oświadczenie – wnioskodawca deklaruje niniejszym, że będzie w stanie zapewnić dziecku warunki, które umożliwią mu realizację podstawy programowej na danym etapie kształcenia,
• zobowiązanie – w jego treści rodzic (opiekun prawny) zapewnia, że dziecko przystąpi do kończących rok szkolny egzaminów klasyfikacyjnych.
Wszystkie wymienione dokumenty należy następnie złożyć w szkole, do której już uczęszcza bądź dopiero zostało przyjęte dziecko – jej dyrekcja wyda stosowną decyzję w terminie do 30 dni kalendarzowych.
Analizowana procedura nie wiąże się z żadnymi opłatami.
W przypadku, gdy decyzja jest odmowna, wnioskodawcy przysługuje prawo do odwołania – jego adresatem powinien zaś zostać właściwy kurator oświaty.
Odwołanie musi nastąpić w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji.
Jak oceniane jest dziecko?
Ocena postępów edukacyjnych dziecka następuje na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, osobą odpowiedzialną za ustalenie ich zakresu jest dyrektor wydający zezwolenie na edukację domową.
Od kiedy można zostawić dziecko samo na noc?Małgorzata Łaziuk
Kończąc dany rok szkolny z pozytywnym wynikiem egzaminów klasyfikacyjnych, dziecko otrzymuje odpowiednie świadectwo – nie będzie na nim oceny z zachowania, muzyki, plastyki, techniki czy wychowania fizycznego.
Pamiętaj: Dziecko, które uczy się w domu, nadal może uczestniczyć w dodatkowych zajęciach edukacyjnych w szkole.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.