Kto może skorzystać z pomocy asystenta rodziny?
Jedną z form wsparcia rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych jest pomoc asystenta rodziny. Jakie są jego zadania oraz uprawnienia i kto może z takiej pomocy skorzystać? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 2 września 2024
Zadania asystenta rodziny
Jak czytamy w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku (z późniejszymi zmianami) o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, została ona uchwalona:
„Dla dobra dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, środowiska rodzinnego, atmosfery szczęścia, miłości i zrozumienia, w trosce o ich harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową, dla zapewnienia ochrony przysługujących im praw i wolności, dla dobra rodziny, która jest podstawową komórką społeczeństwa oraz naturalnym środowiskiem rozwoju, i dobra wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci”.
Jak ciężki powinien być plecak szkolny?Katarzyna Leszczak
Według regulacji prawnych zawartych we wspomnianym dokumencie asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę, do jego zadań należy zaś w m.in.:
• opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym,
• udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego,
• udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych,
• udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów psychologicznych,
• udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z dziećmi,
• motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
• udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej,
• udzielanie wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych,
• podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin,
• prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci.
Ważne: Liczba rodzin, z którymi jeden asystent rodziny może w tym samym czasie prowadzić pracę, jest uzależniona od stopnia trudności wykonywanych zadań, nie może ona jednak przekroczyć piętnastu.
Uprawnienia asystenta rodziny
W związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań asystent rodziny ma prawo do:
• wglądu do dokumentów zawierających dane osobowe członków rodziny, niezbędne do prowadzenia pracy z rodziną (takich jak źródła dochodu, dane dotyczące warunków mieszkaniowych, dane dotyczące sytuacji prawnej oraz aktualnego miejsca pobytu dziecka, dane o rozwoju psychofizycznym dziecka),
• występowania do właściwych organów władzy publicznej, organizacji oraz instytucji o udzielenie informacji, w tym zawierających dane osobowe, niezbędnych do udzielenia pomocy rodzinie,
• przedstawiania właściwym organom władzy publicznej, organizacjom oraz instytucjom ocen i wniosków zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw rodzin.
Co przysługuje mamie w pracy?Katarzyna Leszczak
Uwaga: Ustawodawca przyznał wykonującemu swoje obowiązki asystentowi rodziny prawo do ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Kto może skorzystać z pomocy asystenta rodziny?
Pomoc asystenta rodziny jest bezpłatna, a skorzystać z niej może każda rodzina, która:
• wychowuje dziecko oraz jest bezradna w funkcjonowaniu społecznym,
• wychowuje dziecko oraz ma trudności związane z wychowaniem i opieką,
• oczekuje dziecka – zwłaszcza jeśli ciąża jest zagrożona.
Od kiedy można zostawić dziecko samo na noc?Małgorzata Łaziuk
W celu uzyskania analizowanej formy wsparcia należy zgłosić się do właściwego urzędu gminy bądź ośrodka pomocy społecznej i uzasadnić taką potrzebę, opisując swoją sytuację życiową.
Pamiętaj: Przyznanie pomocy asystenta rodziny poprzedza wywiad środowiskowy, obowiązujące aktualnie przepisy, w przypadkach szczególnych, jak chociażby zagrożona i trudna ciąża, pozwalają na pominięcie niniejszego etapu procedury weryfikacyjnej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.