Powrót do nazwiska noszonego przed ślubem - jak wygląda procedura?
Już rozwód sam w sobie jest niewątpliwie ogromną zmianą w życiu człowieka – w tym przypadku stanowi on jednak dopiero pierwszą z całej serii zmian. Jak wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem? Sprawdzamy.
- Jakub Stasak
- /
- 30 sierpnia 2024
Powrót do nazwiska noszonego przed ślubem – jak to zrobić?
Analizowana procedura przeznaczona jest dla każdego, kto zmienił swoje nazwisko po ślubie, następnie doszło do rozwodu, a osoba zainteresowana chce wrócić do nazwiska sprzed zmiany stanu cywilnego.
Zmiana numeru PESEL — jak jej dokonać?Jakub Stasak
Stosowne oświadczenie woli złożyć należy przed:
• kierownikiem USC (w dowolnym urzędzie stanu cywilnego),
• polskim konsulem (w przypadku przebywania poza granicami kraju).
Jakie dokumenty należy przygotować?
Podczas spotkania z urzędnikiem niezbędne będą:
• dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport),
• dowód uiszczenia opłaty skarbowej lub konsularnej (dokonać jej można w kasie urzędu bądź poprzez przelew na wskazane konto bankowe),
• informacja o miejscu sporządzenia aktu małżeństwa oraz dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie (najczęściej przekazywana urzędnikowi w formie ustnej),
• odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa, zawierający wpis o rozwodzie (w przypadku, gdy oświadczenie składane jest przed konsulem).
Zmiana nazwiska i zmiana imienia. W jakich sytuacjach?Jakub Stasak
Niekiedy potrzebne mogą być również dodatkowe dokumenty (np. jeśli rozwód orzeczony został przez sąd za granicą), o czym szczegółowych informacji udzieli indywidualnie właściwy urzędnik.
Powyższych formalności dokonać należy w nieprzekraczalnym terminie trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie.
Ważne: Jeżeli termin niniejszy upłynie, skorzystanie z opisanej procedury nie będzie możliwe, a na powrót do nazwiska noszonego przed ślubem pozwoli jedynie nieco bardziej skomplikowana w swej istocie administracyjna zmiana danych osobowych.
Powrót do nazwiska noszonego przed ślubem – wysokość opłaty, czas oczekiwania
Opłata skarbowa (pobierana w urzędzie stanu cywilnego) wynosi 11 złotych.
Na jaką pomoc możesz liczyć w konsulacie?Jakub Stasak
Opłata konsularna (pobierana w konsulacie) to równowartość 50 euro – waluta, a co za tym idzie dokładna kwota, uzależnione są od kraju, w którym się znajdujemy.
Kierownik USC lub konsul od razu przyjmuje oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed ślubem, sporządzając przy tym odpowiedni protokół.
Wspomniany dokument jest następnie wysyłany do kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządzał dany akt małżeństwa.
Wpis o zmianie nazwiska (wzmianka dodatkowa) zostaje dołączony do dokumentu – po jego naniesieniu odpis skrócony aktu małżeństwa zawiera aktualne dane osoby zainteresowanej, od tego momentu może ona posługiwać się poprzednim nazwiskiem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.