Zmiana numeru PESEL - jak jej dokonać?
W numerze PESEL zaszyfrowane zostały pewne ważne informacje dotyczące jego posiadacza. Co oznacza numer PESEL, w jakich sytuacjach możliwa jest jego zmiana i jak przebiega wspomniana procedura? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 29 sierpnia 2024
Co oznaczają poszczególne cyfry numeru PESEL?
PESEL to jedenastocyfrowy numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności.
Utrata dowodu osobistego — co zrobić?Jakub Stasak
W przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 2000 roku numer PESEL skonstruowany został w następujący sposób:
• cyfry od 1 do 6 oznaczają datę urodzenia (w kolejności: rok, miesiąc, dzień),
• cyfry od 7 do 9 to liczba porządkowa,
• cyfra dziesiąta jest symbolem płci (parzysta dla kobiet, nieparzysta dla mężczyzn),
• cyfra jedenasta jest cyfrą kontrolną.
Sposób ustalania numeru PESEL nadawanego osobom urodzonym od 1 stycznia 2000 roku został nieco zmodyfikowany, zabieg powyższy ma na celu odróżnienie od siebie numerów PESEL z kolejnych stuleci, tak aby dwie różne osoby na pewno nie posiadały dokładnie tego samego oznaczenia w tym samym czasie.
Kiedy może dojść do zmiany numeru PESEL?
W ściśle określonych prawem przypadkach możliwa jest zmiana numeru PESEL.
Wymiana paszportu — o czym należy pamiętać?Jakub Stasak
Należą do nich sytuacje, gdy:
• posiadacz numeru PESEL chce sprostować swoją datę urodzenia,
• nadanie numeru PESEL nastąpiło na skutek pomyłki organu administracji publicznej, mającej wpływ na numer PESEL lub wprowadzenia w błąd organu administracji publicznej co do tożsamości osoby, której nadawany był numer PESEL,
• doszło do zmiany płci.
Ważne: Jeśli zmiana numeru PESEL związana jest z powstaniem nowego aktu urodzenia (na przykład w wyniku adoptowania dziecka), to zostanie on nadany z urzędu, wobec czego, urzędnik sam zadba o wszystkie formalności.
Zmiana numeru PESEL – jak wygląda procedura?
W myśl trzeciego paragrafu 19. artykułu ustawy z dnia 24 września 2010 roku (z późniejszymi zmianami) o ewidencji ludności, organem właściwym do wystąpienia o zmianę numeru PESEL jest:
• kierownik urzędu stanu cywilnego dokonujący zmian w akcie urodzenia (w przypadku sprostowania daty urodzenia lub zmiany płci),
• organ, który wystąpił o nadanie numeru PESEL z urzędu lub przyjął wniosek o nadanie tego numeru (zwykle urząd gminy), w przypadku, gdy nastąpiła pomyłka podczas wprowadzania danych do systemu lub urzędnik wprowadzony został w błąd, co do tożsamości osoby, której nadawany był numer PESEL.
Jak wygląda procedura nadania polskiego obywatelstwa?Jakub Stasak
Według artykułu 20. niniejszego aktu prawnego wspomniane organy:
„Niezwłocznie przekazują, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, dane niezbędne do zmiany numeru PESEL ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji”.
Wszystkie niezbędne formalności załatwiane są przez uprawnionych do tego urzędników, osoba zainteresowana musi jedynie zgłosić im chęć dokonania zmiany oraz okazać ewentualne dokumenty, na podstawie których ma ona nastąpić.
Analizowana procedura jest bezpłatna, czas oczekiwania na zmianę numeru PESEL wynosi zaś maksymalnie 30 dni, liczone od dnia wpłynięcia wniosku do ministerstwa.
Uwaga: O zmianie numeru PESEL należy niezwłocznie powiadomić różnego rodzaju instytucje (na przykład urząd skarbowy, banki czy uczelnię), a także pracodawcę, obowiązkowej wymianie podlegają wówczas również dokumenty takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz paszport.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.