Bezpieczne płatności kartą w kilku krokach

Płatności elektroniczne oraz bankowość internetowa stały się nieodłączną częścią naszego życia, zyskując powszechne zastosowanie. Codziennie używamy ich do regulowania zakupów, usług, rachunków oraz załatwiania różnorakich spraw urzędowych. Te wygodne i oszczędzające czas rozwiązania pozwalają nam korzystać z nich w dowolnym czasie i miejscu. Niestety, wykorzystywane są także przez przestępców, którzy dążą do wyłudzenia naszych danych lub pieniędzy.

Bezpieczne płatności kartą w kilku krokach
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 26 lipca 2023

Chargeback — co to jest? 

Zwrot środków, inaczej zwany chargebackiem, to usługa mająca na celu ochronę konsumentów przed oszustwami ze strony sprzedawców lub błędami w systemach płatniczych. Dzięki tej procedurze bank może unieważnić wadliwą transakcję zgłoszoną przez nas i zwrócić nam środki.

Opłaty kartą będą jeszcze niższeOpłaty kartą będą jeszcze niższeMartyna Kowalska

Możliwość chargebacku jest dostępna dla wszystkich posiadaczy kart VISA lub Mastercard, a w celu złożenia reklamacji dotyczącej nieuczciwej transakcji lub błędu płatniczego, należy skontaktować się z bankiem, który wydał nam kartę płatniczą. Im więcej szczegółów dotyczących transakcji dostarczymy bankowi, tym większa jest szansa na odzyskanie naszych pieniędzy. Ta usługa obejmuje wszystkie transakcje dokonywane za pomocą kart płatniczych, zarówno te online, jak i te przeprowadzane w sklepach stacjonarnych czy bankomatach. Szczegółowe informacje na temat chargebacku można znaleźć na stronie internetowej swojego banku.

Ukarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówkąUkarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówkąAnna Malinowska

Korzystanie z zakupów online i różnych płatności internetowych może być bezpieczne, jeśli przestrzegamy podstawowych zasad cyberhigieny.

Środki ostrożności podczas płatności kartą płatniczą

Zastanawiasz się, na co zwrócić szczególną ostrożność podczas wykonywania płatności kartami płatniczymi? Oto kilka elementów, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo transakcji: 

  • Zawsze sprawdzaj dokładnie adres strony internetowej, na której się znajdujesz. Upewnij się, że w pasku adresowym widnieje poprawny adres operatora, na przykład PayU — payu.com. Bądź czujny na wszelkie zmiany w adresie.
  • Używaj mocnych haseł i dbaj o bezpieczne logowanie. Zalecane jest stosowanie weryfikacji dwuskładnikowej.
  • Regularnie monitoruj stan swojego konta bankowego i historię transakcji, aby wykryć ewentualne nieautoryzowane operacje. Jeśli wykryjesz jakiekolwiek podejrzane działania, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem.
  • Bądź ostrożny i nie udostępniaj swoich danych osobowych lub finansowych osobom, którym nie ufasz lub które nie są Ci znane.
  • Zawsze sprawdzaj powiadomienia z aplikacji swojego banku. Upewnij się, że kwota transakcji jest prawidłowa, zanim ją potwierdzisz.
  • Zabezpiecz swoje urządzenia, na których dokonujesz operacji finansowych: regularnie aktualizuj system operacyjny, korzystaj z programu antywirusowego i unikaj pobierania aplikacji z nieznanych źródeł.

W przypadku napotkania fałszywych stron internetowych, zgłoś je do zespołu CERT Polska.

Karta płatnicza — do czego służy? 

Karta płatnicza to plastikowa karta wydana przez bank, umożliwiająca dokonywanie różnego rodzaju płatności elektronicznych. Służy przede wszystkim do ułatwienia i usprawnienia procesu płacenia za towary i usługi, bez konieczności posiadania gotówki.

Czy pożegnamy się z PIN-em w płatnościach?Czy pożegnamy się z PIN-em w płatnościach?Anna Malinowska

Oto główne zastosowania karty płatniczej:

  • Zakupy w sklepach. Karta płatnicza umożliwia bezgotówkowe płatności w sklepach stacjonarnych oraz sklepach internetowych. Wystarczy przeprowadzić kartę przez terminal lub podać jej dane przy zakupach online.
  • Wypłaty gotówki. Karta płatnicza pozwala na wypłacanie gotówki z bankomatów na całym świecie. Dzięki temu nie trzeba nosić przy sobie dużych sum pieniędzy.
  • Płatności w restauracjach i punktach usługowych. Można skorzystać z karty płatniczej do uregulowania rachunków w restauracjach, kawiarniach, salonach fryzjerskich i innych punktach usługowych.
  • Transakcje online. Karta płatnicza jest powszechnie używana do płatności w internecie, podczas zakupów online, rezerwacji biletów, płacenia rachunków itp.
  • Opłacanie rachunków. Można użyć karty płatniczej do regulowania rachunków za prąd, gaz, wodę, telefon czy internet.
  • Transakcje zagraniczne. Karty płatnicze umożliwiają wygodne płatności za granicą bez konieczności wymiany walut, gdy są obsługiwane przez systemy międzynarodowe, takie jak Visa czy Mastercard.
  • Bezpieczeństwo i śledzenie wydatków. Korzystanie z karty płatniczej może być bardziej bezpieczne niż noszenie gotówki. Ponadto, banki często udostępniają klientom możliwość śledzenia wydatków za pomocą konta internetowego, co ułatwia kontrolowanie budżetu.

Ważne jest, aby zachować ostrożność i dbać o bezpieczeństwo swojej karty płatniczej, tak aby uniknąć nieautoryzowanych transakcji i potencjalnych oszustw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!