Właściciele biura podróży z zarzutami wyłudzenia ponad 800 tys. złotych

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Lublinie prowadzą wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Lublinie śledztwo przeciw rodzeństwu, które jeszcze do niedawna zajmowało się działalnością w sektorze turystycznym. Jako właściciele biura podróży mieli oni pobierać zaliczki za wyjazdy zagraniczne, po czym ogłosili upadłość, nie zwracając pieniędzy klientom.

Właściciele biura podróży z zarzutami wyłudzenia ponad 800 tys. złotych
  • Jakub Stasak
  • /
  • 2 sierpnia 2023

Setki pokrzywdzonych i wycieczki, których nie było

Niepokojące sygnały od pierwszych pokrzywdzonych w opisywanej sprawie, zaczęły docierać do śledczych już w 2021 roku, wtedy też wszczęto postępowanie.

Z dotychczasowych policyjnych ustaleń wynika, że do oszustw dochodziło w 2019 roku.

Biuro podróży pobierało zaliczki za organizację wycieczek (głównie pielgrzymki, wyjazdy zagraniczne oraz kolonie), a zainteresowani ofertą potencjalni turyści wpłacali od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Seniorka przekazała Bogu aż 1,3 mln złotych! Jak to możliwe?!Seniorka przekazała Bogu aż 1,3 mln złotych! Jak to możliwe?!Małgorzata Łaziuk

W pewnym momencie jednak firma ogłosiła upadłość, nie zwracając pieniędzy klientom.

Na podstawie wnikliwej analizy posiadanych materiałów dowodowych, a także napływających w toku postępowania kolejnych zgłoszeń, policjanci i prokuratorzy ustalili, że oszukanych w ten sposób zostało ponad 200 osób.

Łączne straty oszacowano zaś na 824 tysiące złotych.

Właściciele zatrzymani

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu lubelskiej Komendy Miejskiej Policji szybko wpadli na trop głównej organizatorki całego procederu.

Okazała się nią, przebywająca wtedy na terenie Poznania, 47-latka.

Oszust miał pecha. Zadzwonił do policjanta [POSŁUCHAJ ROZMOWY]Oszust miał pecha. Zadzwonił do policjanta [POSŁUCHAJ ROZMOWY]Anna Malinowska

Kobietę zatrzymano w jednym z tamtejszych hoteli, podejrzana miała wówczas pod swoją opieką grupę turystów.

Przeprowadzone w związku ze sprawą przeszukania, zaowocowały zabezpieczeniem pełnej dokumentacji firmy.

Udział w oszustwach brał również 51-letni brat kobiety, do jego aresztowania doszło w Chełmie.

Policyjny dozór i poręczenia majątkowe

Rodzeństwo zostało doprowadzone do prokuratury, gdzie 47-latka usłyszała łącznie 232 zarzuty, jej brat natomiast 229.

Wszystkie czyny dotyczą doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu.

Oszustwo na… Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!!Oszustwo na… Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!!Michał Górecki

Wobec obojga podejrzanych zastosowano policyjny dozór, a także poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 25 tysięcy złotych.

Do opisywanego przestępstwa odwołuje się artykuł 286. Kodeksu karnego, stanowiący, że:

„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!