Jak skutecznie odstraszyć wilki od zwierząt gospodarskich?
Zwierzęta gospodarskie często mogą zwabić wilki przebywające w pobliskim lesie. Brak pożywienia w miejscu, gdzie na co dzień żyją sprawia, że stada stają się dla nich wyjątkowo interesujące. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich zwierząt? Jak odstraszyć wilki, nie robiąc im jednocześnie krzywdy? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
- Redakcja dziennikprawny.pl
- /
- 10 sierpnia 2023
Spotkanie w cztery oczy, czyli jak należy postępować widząc wilka?
Właściciele położonych w pobliżu lasu gospodarstw sami często udają się do niego na spacery, co z pewnością stanowi przyjemną formę odpoczynku od codziennych obowiązków. Podczas wędrówki często zdarza się im spotkać mieszkające tam dzikie zwierzęta, zazwyczaj niegroźne. Należy jednak pamiętać, że możemy też spotkać w lesie wilka. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jak się okazuje, nie przepadają one za hałasem, dlatego też zamiast iść dalej w stronę wilka, należy powoli i się wycofywać, wydając głośniejsze dźwięki. Przyspieszyć lepiej dopiero w chwili, kiedy zagrożenie minie. Widząc w lesie szczenię wilka lub dorosłego osobnika w żadnym wypadku nie należy go atakować — jest to nie tylko zachowanie ryzykowne, ale i karalne, gdyż zwierzęta te znajdują się w naszym kraju pod ochroną. Warto również reagować wiedząc, że np. sąsiad przetrzymuje nielegalnie wilka.
Wilki najczęściej same unikają spacerujących po lesie ludzi — znacznie bardziej interesujące są dla nich inne dzikie zwierzęta. Może się jednak zdarzyć, że przez brak pożywienia zaczną być również zainteresowane zwierzętami gospodarskimi, sprawiając tym samym problem ich właścicielom. W takim wypadku warto wiedzieć, w jaki sposób ochronić swoje stado, stosując metody oferowane między innymi przez sklep rolniczy Lewmik. Jak odstraszyć wilki od gospodarstwa? Wspominamy tuż poniżej.
Jak odstraszyć wilki od zwierząt gospodarskich? Polecane metody
Kiedy wilki odczuwają głód, zwierzęta hodowlane mogą stać się dla nich wyjątkowo interesujące. Zagrożenie rośnie zwłaszcza wtedy, gdy są one słabo strzeżone. Należy wiedzieć, że nie działają na nie żadne odstraszające środki chemiczne, podobnie jak niekiedy i psy obronne, których obecnie coraz częściej wilki się nie boją. W jaki sposób zatem odstraszać wilki? Wśród dostępnych metod wymienić można flandry i pastuchy elektryczne, przy czym to właśnie drugie z wymienionych rozwiązań zdecydowanie zalicza się do tych najskuteczniejszych.
Pastuchy elektryczne, które znaleźć można na przykład w ofercie sklepu rolniczego Lewmik, mogą być zasilane prądem w elektryzatorów akumulatorowych bądź sieciowych o napięciu 230 V. Ich zadaniem jest odstraszanie zwierząt dzięki krótkotrwałym impulsom elektrycznym, które choć bywają dla wilków bolesne, w żaden sposób nie zagrażają ich życiu. Nie trzeba zatem obawiać się, że stosowanie pastuchów elektrycznych zrobi im poważną krzywdę. Celem tego rozwiązania jest bowiem jedynie ich zniechęcenie do odwiedzania gospodarstwa, na którym znajdują się hodowlane zwierzęta.
Czy pastuch elektryczny jest bezpieczny dla innych zwierząt?
Wiele osób obawia się o swoje własne zwierzęta, rezygnując tym samym z wyboru tego rozwiązania. Należy jednak wiedzieć, że pastuch elektryczny jest w pełni bezpieczny dla przebywających na terenie gospodarstwa zwierząt, takich jak np. krowy, konie, psy czy koty. Wytwarzane przez urządzenie impulsy elektryczne wyłącznie je odstraszają, nie krzywdząc ich przy tym ani nie pozostawiając żadnych śladów po zetknięciu z ogrodzeniem.
Montaż i koszty ogrodzenia elektrycznego
Warto również wiedzieć, że montaż pastucha nie należy do skomplikowanych, zaś jego użytkowanie wcale nie wiąże się z wysokimi kosztami — szczególnie korzystne może okazać się podłączenie konstrukcji do akumulatora zasilanego energią słoneczną. Pastuchy elektryczne zniechęcą też wabione przez zwierzęta hodowlane i ludzi wilki oraz inne dzikie zwierzęta przed wchodzeniem na pole, na którym uprawiane są zboża czy warzywa. Dzięki temu można skutecznie ochronić swoje plony, które znajdują się w sąsiedztwie lasu.
W jaki sposób dodatkowo ochronić zwierzęta hodowlane przed drapieżnikami?
Pastuchy elektryczne stanowią skuteczne rozwiązanie i odpowiedź na częste pytanie o to, jak odstraszyć wilki. Zawsze można jednak dodatkowo zadbać o dobro swoich zwierząt gospodarskich. Przede wszystkim wiedząc, że wilki są częstymi bywalcami okolicznych gospodarstw, nie należy pozostawiać zwierząt bez żadnego nadzoru — dotyczy to wolnych pastwisk położonych w pobliżu lasu, które nie są chronione ogrodzeniem elektrycznym.
Można doglądać ich samodzielnie lub przydzielić to zadanie psom stróżującym. Szczególnie istotną kwestię stanowi jednak praktykowane przez niektórych gospodarzy podrzucanie padłych zwierząt do lasu. W żadnym wypadku nie należy tego robić, gdyż choć wilki spożywają szczątki martwych zwierząt dzikich, to spożywanie zwierząt hodowlanych może sprawić, że przyzwyczają się one do tego właśnie rodzaju pożywienia. Z tego samego względu należy usuwać martwe zwierzęta z pastwiska tuż po sporządzeniu protokołu z zaistniałego zdarzenia.
Stosując kilka metod ochrony zwierząt można mieć pewność, że będą one w pełni bezpieczne. Przede wszystkim jednak, kiedy istnieje realne zagrożenie w postaci napaści wilków na hodowlane zwierzęta, lepiej zaopatrzyć się w profesjonalne ogrodzenie elektryczne, które skutecznie zniechęci je do odwiedzania gospodarstwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.