Unikanie oszustw przy kupnie samochodu. Jakie kroki podjąć?

Podczas zakupu każdy z nas chce uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i oszustw. Warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby bezpiecznie i z satysfakcją nabyć nowy pojazd. W dzisiejszym artykule przedstawiamy praktyczne rady, które pomagają uniknąć pułapek i zakupić wymarzony samochód, poruszamy także temat kar za brak opłaconego ubezpieczenia OC.

Unikanie oszustw przy kupnie samochodu. Jakie kroki podjąć?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 31 sierpnia 2023

Zakup samochodu — co warto wiedzieć i sprawdzić przed zakupem pojazdu?

To proces, który wymaga wnikliwości, cierpliwości i odpowiedniego przygotowania, a także — bardzo istotną decyzją, która może mieć wpływ na finanse oraz codzienne życie, dlatego warto podjąć szereg kroków, aby uniknąć oszustw i rozczarowań. 

Pierwszym istotnym krokiem jest określenie swoich potrzeb i budżetu. Przed poszukiwaniami warto zastanowić się, do jakich celów będzie  służył samochód oraz ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel środków finansowych. Pozwoli to skupić się na odpowiednich ofertach i wyeliminować pojazdy, które nie spełniają naszych oczekiwań.

Badanie rynku również jest ważnym elementem procesu poszukiwania auta. Warto pozyskać jak najwięcej informacji na temat modeli, marek oraz cen samochodów, które nas interesują. Współczesna technologia daje dostęp do różnorodnych źródeł informacji, takich jak portale ogłoszeniowe, fora motoryzacyjne czy specjalistyczne aplikacje, które pomagają porównać oferty i dowiedzieć się, czy dana cena jest adekwatna do stanu auta.

Warto wykorzystać dostępne narzędzia, takie jak raporty historii pojazdu, aby dowiedzieć się o ewentualnych wypadkach, naprawach czy przeszłości samochodu. To daje wgląd w historię auta, pozwala uniknąć niespodzianek związanych z ukrytymi wadami, a także — sprawdzenie prawdomówności sprzedawcy Także numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) pozwala na dostęp do szczegółowych informacji, takich jak data produkcji, wyposażenie czy historia napraw. To cenne narzędzie, które pomaga ocenić autentyczność oferty.

Kradzieże samochodów — czy można im przeciwdziałać?Kradzieże samochodów — czy można im przeciwdziałać? Małgorzata Łaziuk

Bezpośredni kontakt z właścicielem samochodu jest niezwykle ważny. Spotkanie w rzeczywistości pozwoli ocenić zarówno stan techniczny samochodu, jak i weryfikować tożsamość osoby, z którą będziemy prowadzić transakcję. 

Ocenianie stanu technicznego to kluczowy element, szczególnie jeśli nie jesteśmy specjalistami z dziedziny motoryzacji. W takim przypadku można przyjść z kimś, kto zna się na mechanice lub przeprowadzić diagnozę, która pomoże wykryć ewentualne usterki czy ukryte wady, które mogą wpłynąć na koszty eksploatacji w przyszłości. Dobrą praktyką jest przeprowadzenie jazdy testowej: to szansa na sprawdzenie, czy samochód spełnia nasze oczekiwania pod względem prowadzenia, komfortu i wygody. W czasie jazdy zwróćmy uwagę na działanie silnika, hamulców, skrzyni biegów oraz ewentualnych hałasów i wibracji.

Sprawdzenie dokumentów to etap niezwykle istotny. Wszystkie dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny, książka serwisowa czy faktury za naprawy, powinny być dostępne i autentyczne. To pozwoli uniknąć nieporozumień w przyszłości. Warto pamiętać także o bezpiecznych płatnościach. Bezpieczniejszą opcją jest korzystanie z przelewów bankowych.

Jeśli oferta wydaje się zbyt atrakcyjna, by była prawdziwa, warto być czujnym. Oszuści często próbują przyciągnąć nabywców niską ceną, a potem wykorzystać niewiedzę czy pośpiech. Czasem “świetna okazja” może oznaczać kłopoty!

Przy zakupie auta warunkiem koniecznym jest sporządzenie pisemnej umowy kupna-sprzedaży. W dokumentacji powinny znaleźć się m.in. informacje o sprzedającym, kupującym, pojeździe oraz warunki transakcji. To zabezpiecza obie strony i chroni nas przed potencjalnymi kłopotami.

Po zakupie nie zapomnijmy o ubezpieczeniu i rejestracji pojazdu. Upewnijmy się, że samochód jest objęty ubezpieczeniem, a wszystkie dokumenty są zgodne z przepisami.

Unikanie oszustw przy kupnie samochodu wymaga staranności, wiedzy i dokładności. Proces ten może być czasochłonny, ale zdecydowanie warto poświęcić czas na weryfikację i analizę, aby uniknąć potencjalnych problemów i cieszyć się satysfakcjonującym zakupem. Pamiętajmy, że przy zakupie samochodu nie warto się spieszyć, a każdy wysiłek, który wkładamy w jego bezpieczny wybór, zwróci się w postaci spokojnej jazdy i satysfakcji z trafionego wyboru.

Jaką karę za brak ubezpieczenia może nałożyć UFG?

UFG to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny — instytucja działająca na rzecz ochrony posiadaczy ubezpieczeń np. komunikacyjnych, która w przypadku niewypłacalności lub braku odpowiedzialności ubezpieczyciela, pokrywa szkody wyrządzone przez pojazd z nieubezpieczonego lub niewłaściwie ubezpieczonego OC.

Pełni ważną funkcję w zapewnieniu odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, w których sprawca nie posiadał ważnej polisy OC lub jego ubezpieczyciel nie jest w stanie pokryć szkód. Dzięki UFG osoby poszkodowane mają pewność, że otrzymają rekompensatę za straty w sytuacjach, gdy ubezpieczyciel sprawcy nie może tego zapewnić. Ochrona ta jest istotna dla zachowania bezpieczeństwa na drogach oraz zabezpieczenia finansowego uczestników ruchu.

Brak OC. Jakie konsekwencje?Brak OC. Jakie konsekwencje?Michał Górecki

Dla kierowców brak aktualnego ubezpieczenia OC niesie za sobą konieczność uregulowania opłaty. Wysokość jest zmienna: zależy od rodzaju pojazdu oraz liczby dni, podczas których brakowało aktualnego ubezpieczenia. Rozmiar sankcji sukcesywnie rośnie w kolejnych latach, będąc ściśle związany z kwotą najniższego wynagrodzenia za pracę.

W roku 2022 kwoty kary prezentują się w sposób następujący:

  • Dla samochodu osobowego: za okres do 3 dni – 1400 zł, od 4 do 14 dni – 3490 zł, powyżej 14 dni – 6980 zł;

  • Dla samochodu ciężarowego: w zakresie do 3 dni – 2090 zł, w przedziale od 4 do 14 dni – 5240 zł, przekraczając 14 dni – 10470 zł;

  • Dla pozostałych typów pojazdów: przez okres do 3 dni – 230 zł, od 4 do 14 dni – 580 zł, przewyższając 14 dni – 1160 zł.

Warto pamiętać o terminowym opłacaniu ubezpieczenia OC: pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek związanych z nałożeniem kary, a także — z jej wysokością

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!