Alternatywne projekty inwestycyjne pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje kolejne kroki, zmierzające do wyeliminowania internetowych projektów alternatywnego inwestowania. Niektóre z systemów promocyjnych, działając na zasadzie piramidy, obiecują uczestnikom korzyści, uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do programu kolejnych osób. UOKiK wyjaśnia, czy platformy stosujące tego typu praktyki nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów.

Alternatywne projekty inwestycyjne pod lupą UOKiK
  • Jakub Stasak
  • /
  • 12 września 2023

Prezes UOKiK apeluje o ostrożność

Wyjątkowo dużą aktywność nieuczciwych przedsiębiorców, obiecujących internautom możliwość zarobienia pieniędzy poprzez udział w ryzykownych projektach inwestycyjnych, potwierdza zarówno prowadzony przez UOKiK monitoring, jak i sygnały pochodzące bezpośrednio z rynku.

Systemy promocyjne typu piramida kuszą szeroką i atrakcyjną dla klientów tematyką, obejmującą m.in. inwestowanie, zdrowie, fitness, edukację czy podróże.

Cyfrowy Polsat zapłaci swoim abonentom rekompensatę — decyzja UOKiKCyfrowy Polsat zapłaci swoim abonentom rekompensatę — decyzja UOKiKJakub Stasak

Mechanizm funkcjonowania nieuczciwych praktyk następująco opisuje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny:

„Systemy promocyjne typu piramida stwarzają pozory wysokich zysków dostępnych tylko dla wtajemniczonych. Takie systemy po pewnym czasie muszą upaść, bowiem wpłacane pieniądze trafiają tylko do ich organizatorów i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy. W takim systemie nie ma żadnego produktu lub usługi, której sprzedaż przyniosłaby wartość dodaną i wypracowała realne zyski. Apelujemy do konsumentów o sceptyczne podchodzenie do tego typu ofert inwestycyjnych”.

Ryzykowne „oferty limitowane”

Systemy promocyjne typu piramida, najczęściej reklamowane są hasłami takimi jak: „program”, „inwestycje”, „zarabianie w Internecie”, „zarabianie w domu”, „platforma reklamowa”, czy „klub”.

Nieuczciwi przedsiębiorcy z reguły określają swoje projekty jako oferty limitowane, ograniczone czasowo, generujące zyski oparte na inwestycjach w tokeny, kryptowaluty, pakiety edukacyjne, apartamenty czy usługi turystyczne.

Jakie zabawki kupować, skoro połowa z nich jest dla dzieci niebezpieczna?Jakie zabawki kupować, skoro połowa z nich jest dla dzieci niebezpieczna?Monika Świetlińska

Niezależnie od wykorzystanego pretekstu, wspólnym mianownikiem wszystkich tych przedsięwzięć jest rozwijanie ich poprzez namawianie aktywnych już członków do werbowania kolejnych osób.

Budowanie powyższej struktury odbywa się na podstawie obietnicy przyszłych zysków, które, nawet jeśli początkowo występują, pochodzą wyłącznie z wpłat nowych uczestników.

Upadek opisanego systemu jest zawsze tylko kwestią czasu, ponieważ wpłacane pieniądze nie są inwestowane w żadne aktywa.

Postępowania wyjaśniające w toku

Zaalarmowany m.in. przez samych konsumentów Prezes UOKiK prowadzi obecnie postępowania wyjaśniające w sprawie dwóch platform internetowych: oferującej usługi edukacyjne w dziedzinie zarządzania finansami — iGenius oraz namawiającej do dołączenia do klubu podróżniczego — Dream Trips (dawniej WorldVentures).

Tomasz Chróstny przygląda się także projektowi Jifu – comiesięczna subskrypcja platformy daje klientom dostęp do usług takich jak wyszukiwarka turystyczna, oferując jednocześnie prowizję za przyciągnięcie do serwisu kolejnych użytkowników.

Jak wynika z opublikowanego na stronach internetowych Urzędu komunikatu, zdaniem UOKiK wspomniane podmioty „potencjalnie mogą stanowić systemy promocyjne typu piramida, w których zarabianie jest uzależnione od pozyskiwania nowych członków do struktury dystrybucyjnej”.

Jednym z zadań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest właśnie stały monitoring rynku inwestycji finansowych, pod kątem pojawiających się na nim propozycji wysokich zarobków bez ponoszenia ryzyka.

Nowa umowa z operatorem komórkowym? Urząd ostrzega przed pułapkamiNowa umowa z operatorem komórkowym? Urząd ostrzega przed pułapkamiMikołaj Frączak

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, za założenie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, przedsiębiorcy grozi kara do 10% obrotu, a osobom zarządzającym do 2 milionów złotych.

Co istotne, systemy promocyjne typu piramida należy odróżnić od tak zwanych piramid finansowych – te są oszustwem i w przypadku podejrzenia zetknięcia się z  nim, niezwłocznie powinniśmy zawiadomić Policję lub Prokuraturę.

Ważne: Każdą inwestycję warto poprzedzić dokładnym sprawdzeniem podmiotu ją oferującego w bazach danych UOKiK, Rzecznika Finansowego, oraz Komisji Nadzoru Finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem listy ostrzeżeń publicznych przed potencjalnie niebezpiecznymi formami inwestowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!