Oszustwa w parkometrach, zachowaj uważność

Często korzystasz z parkometrów? Zachowaj szczególną czujność. Złodzieje nie próżnują i właśnie wymyślili kolejną sztuczkę, którą wykorzystali w Krakowie. Jaką? Czytaj dalej!

Oszustwa w parkometrach, zachowaj uważność
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 28 lipca 2023

Uważaj na QR-kody na parkometrach. To oszustwo! 

Złodzieje w Krakowie wymyślili nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy od niczego nieświadomych ludzi. Otóż na tamtejszych parkometrach znalazły się niewinnie wyglądające naklejki z QR-kodem, który miał rzekomo ułatwić i umożliwić płatność za parking, z którego korzystał kierowca. O tym, że to podejrzane działanie pochodzące od hakerów poinformował oficjalny profil miasta Krakowa. 

Jak zostać kierowcą autobusu? Sprawdzamy, ile zarabia kierowca autobusuJak zostać kierowcą autobusu? Sprawdzamy, ile zarabia kierowca autobusu Mikołaj Frączak

Więcej informacji na temat działalności oszustów można znaleźć na stronie www.lovekrakow.pl. Opublikowano tam zdjęcie przedstawiające naklejkę z napisem "Pay with card", logotypami operatorów oraz kodem QR. Niczego nieświadoma osoba, która może stać się ofiarą, po tym jak zeskanuje kod QR, przenosi się na stronę płatności. Następnie jest proszona o podanie danych swojej karty. Skutkiem tego działania jest utrata pieniędzy z konta, a dodatkowo brak opłaty za parkowanie. To podwójna szkoda, ponieważ poza utratą środków grozi nam również mandat.

Interesujące jest to, że profil zachęca do nieingerowania w naklejki, ponieważ policja musi zabezpieczyć ślady. W międzyczasie mieszkańcy są proszeni o pozostawienie naklejek na urządzeniach. Służby jednocześnie zachęcają osoby, które znajdą taką naklejkę, do zgłoszenia takiego parkometru pod podany numer telefonu. Ciekawym jest, ile czasu zajmuje zabezpieczenie śladów, a ile osób zdąży w tym czasie zeskanować te niebezpieczne kody QR.

Zachowaj ostrożność! 

Pamiętaj, nawet jeśli naklejka jest umieszczona na urządzeniu, które wydaje się legalne, zawsze warto sprawdzić wiarygodność strony, na którą prowadzi ta naklejka. Weryfikacja jest kluczowa, aby uniknąć oszustw. Oczywiście, gdyby wszystkie parkometry w Krakowie umożliwiały płatność kartą, byłoby to utrudnienie dla złodziei. Niestety, nadal istnieją parkometry, które nie obsługują płatności kartą, co w dzisiejszych czasach wydaje się niemal nieprawdopodobne.

Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter?Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter? Anna Malinowska

Parkometr — do czego służy? 

Parkometr to urządzenie, które służy do regulowania płatnego parkowania. Jest umieszczane na ulicach lub parkingach miejskich i umożliwia kierowcom opłacenie za parkowanie pojazdu na danym obszarze przez określony czas.

Korzystanie z parkometru jest zwykle proste — kierowca wprowadza odpowiednią ilość monet lub dokonuje płatności za pomocą karty płatniczej, a w zamian otrzymuje bilet parkingowy z wydrukowanym czasem ważności. Czas ten pozwala na pozostawienie pojazdu na danym miejscu przez określony czas.

Ranking najczęściej kradzionych aut — TOP 10Ranking najczęściej kradzionych aut — TOP 10Michał Górecki

Parkometry są szeroko stosowane w większych miastach jako narzędzie zarządzania ruchem i parkowaniem pojazdów, a ich celem jest kontrolowanie czasu postoju, zapewnienie rotacji miejsc parkingowych oraz generowanie przychodów dla miasta lub operatora parkingu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!