Bezpłatny dzień próbny. Co warto wiedzieć?

Poszukiwanie pracy to ważny czas, dlatego warto zapoznać się z przepisami prawa: wiedza pozwoli wybrać przedsiębiorstwo, w którym panują przejrzyste zasady, a prawa pracownika są respektowane. Bardzo często zdolności osoby zatrudnianej są sprawdzane w ramach bezpłatnego dnia próbnego. 

Bezpłatny dzień próbny. Co warto wiedzieć?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 19 marca 2024

Czy to legalne?

 Pojęcie "Bezpłatny dzień próbny", podczas którego osoba wykonuje pracę dla firmy bez wynagrodzenia, choć nie jest zdefiniowane w przepisach — nie jest zgodne z Kodeksem Pracy. Wynika to z założenia, że praca wykonywana na rzecz firmy powinna być wynagradzana zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi uiszczania zapłaty za wykonaną pracę.

W przypadku, gdy firma chce ocenić umiejętności kandydata do pracy, bardziej zgodnym byłoby zaoferowanie krótkotrwałego zatrudnienia na zasadach umowy na czas próbny lub świadczenie usług na podstawie umowy cywilnoprawnej, za co osoba byłaby odpowiednio wynagradzana zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Co warto zrobić w takim przypadku?

Jeśli pracodawca proponuje bezpłatne dni próbne, ale pojawiają się wątpliwości dotyczące takiego rozwiązania warto podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony swoich praw. 

Przede wszystkim — zawsze warto skonsultować się ze specjalistą: prawnikiem lub pracownikiem Państwowej Inspekcji Pracy. Wspomniane osoby z pewnością będą w stanie dokładnie przeanalizować sytuację i doradzić, jak najlepiej postąpić. Trzeba również pamiętać, by zachować i zabezpieczyć dokumentację związaną z propozycją pracy, co może okazać się przydatne w przypadku sporów lub naruszeń przepisów.

CZYTAJ TEŻ Prawa pracowników związane z godzinami pracy i przerwami

Jeśli po przeanalizowaniu przepisów nadal rozważane jest wzięcie udziału w bezpłatnym dniu próbnym, można porozmawiać z pracodawcą: wyrazić obawy i zapytać o możliwość wynagrodzenia za czas pracy. Warto jednak poszukiwać zatrudnienia w przedsiębiorstwach, które oferują uczciwe i przejrzyste warunki zatrudnienia.

Kiedy podpisać umowę z pracownikiem?

Bardzo ważną zasadą jest podpisanie umowy o pracę przed rozpoczęciem świadczenia obowiązków pracowniczych. Jest to istotne dla zapewnienia jasnych warunków zatrudnienia oraz ochrony prawnej zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Brak dopełnienia tego ważnego obowiązku może prowadzić do niejasności, mieć także wpływ na sposób postępowania na przykład w przypadku wypadku w pracy.

CZYTAJ TEŻ Czas pracy. Najważniejsze zasady

Pracownik nie powinien przystępować do pracy bez uprzedniego podpisania umowy o pracę. Zapoznanie się z umową, podpisanie jej oraz otrzymanie kopii jest niezbędne: zgodne z przepisami prawa, ale również gwarantuje pracownikowi pewność co do warunków zatrudnienia, takich jak wynagrodzenie, godziny pracy, okres wypowiedzenia, oraz inne prawa i obowiązki. Umowa stanowi podstawę do ewentualnych roszczeń pracowniczych oraz jest dokumentem, który zabezpiecza interesy obu stron w przypadku sporów lub nieporozumień.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!