Bon energetyczny - nowe świadczenie już od lipca 2024. Kto będzie mógł skorzystać?

Ustawa o bonie energetycznym została przyjęta w poniedziałek przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jest to nowe, jednorazowe świadczenie, skierowane do odbiorców energii, które przy spełnieniu progu dochodowego będzie można uzyskać już od 1 lipca 2024 r. W ramach bonu energetycznego będzie można liczyć na kwotę w granicach od 300 do 1200 zł. 

Bon energetyczny - nowe świadczenie już od lipca 2024. Kto będzie mógł skorzystać?
 • Anna Pakaszewska-Cetera
 • /
 • 2 maja 2024

Kto będzie mógł skorzystać z bonu energetycznego?

Bon energetyczny jest skierowany przede wszystkim dla osób zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. 

Projekt ustawy zakłada podział na 4 grupy gospodarstw domowych i proponuje następujące stawki bonu energetycznego:

 • dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną – 300 zł,
 • dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 400 zł,
 • dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 500 zł,
 • dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 600 zł. 

Dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną (np. pompa ciepła czy piec akumulacyjny), proponuje się zwiększone o 100% wsparcie. W tym przypadku stawki kształtują się następująco:

 • dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną – 600 zł,
 • dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 800 zł,
 • dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 1000 zł,
 • dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 1200 zł.

Bon przy przekroczeniu limitu dochodów

Ustawodawca zapewnił, że bon energetyczny będzie również przyznawany osobom, których dochody przekraczają założone limity. W tym przypadku będzie obowiązywała tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że przy przekroczeniu limitu dochodu, kwota bonu będzie odpowiednio pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanego bonu będzie wynosić 20 zł. Poniżej tej kwoty bon nie będzie wypłacany. 

Projekt ustawy dotyczący bonu energetycznego

Projekt ustawy zakłada również przedłużenie obowiązywania maksymalnej ceny za energię elektryczną. W II połowie 2024 r. cena ta ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej. Aktualnie maksymalna cena wynosi 693 zł za MWh dla wszystkich uprawnionych odbiorców. Za zastosowanie ceny maksymalnej sprzedawcy prądu otrzymają rekompensaty.

Czym jest i co zakłada Krajowy Plan Odbudowy?Czym jest i co zakłada Krajowy Plan Odbudowy?Jakub Stasak

Ustawa określa również budżet przeznaczony na bony energetyczne, który w sumie będzie wynosił 1,6 mld zł. Kwota ta została rozdzielona na poszczególne lata — na rok 2024 — 1,27 mld zł, na 2025 r. — 0,320 mld zł, na 2026 r. — 2 mln zł, a na lata 2027-2034 — 1 mln zł rocznie. 

Projekt ustawy będzie rozpatrywany przez rząd 7 maja. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!