Czy właściciel cmentarza może zlikwidować czyjś grób?

Wizyty na cmentarzu to jeden ze sposobów przeżywania żałoby. Nie można jednak zapominać o sprawach związanych z miejscem pochówku. Warto dowiedzieć się, czy likwidacja grobu może wystąpić, kiedy, a także — co dzieje się ze szczątkami w takim wypadku.

Czy właściciel cmentarza może zlikwidować czyjś grób?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 6 maja 2024

Likwidacja grobu — czy taka sytuacja może się zdarzyć?

Taki proces przeprowadza się w określonych okolicznościach, które najczęściej związane są z upływem czasu,

Powodem likwidacji grobu może być upłynięcie terminu jego dzierżawy. Następuje to po 20 latach (od ostatniego pochówku lub od zapłaty). Rozwiązaniem jest jej przedłużenie — wniesienie opłat. Groby często są dzierżawione na określony czas, a gdy będzie po terminie potrzebne jest wniesienie opłaty. Jeśli nie zostaną wykonane odpowiednie kroki — ciało zmarłego może zostać ekshumowane, szczątki przeniesione do ossuarium.

Ekshumacja — kiedy wykonać? Jak załatwić?Ekshumacja — kiedy wykonać? Jak załatwić? Małgorzata Łaziuk

Likwidacja grobu jest działaniem, które wymaga odpowiedniej procedury i zgody odpowiednich organów administracyjnych. Należy go przeprowadzać z szacunkiem dla zmarłych i ich rodzin, zachowując należytą ostrożność i troskę o miejsce pochówku.

Kto może być zarządcą cmentarza?

W Polsce zarządcą cmentarza mogą być organy władzy: burmistrzowie, wójtowie lub prezydenci miast, a także przedstawiciele związków wyznaniowych. Najczęściej są to urzędy gminy lub miasta, odpowiednie parafie kościelne, spółki cmentarne oraz kościoły i zgromadzenia wyznaniowe.

Urzędy gminy lub miasta są zarządcami cmentarzy komunalnych, znajdujących się na terenie danej gminy lub miasta. Odpowiadają one za organizację i nadzór nad funkcjonowaniem cmentarza, w tym przyjmowanie zgłoszeń pochówków, nadzór nad grobami oraz utrzymanie porządku i bezpieczeństwa.

Parafie kościelne zarządzają cmentarzami parafialnymi, dbając o porządek na terenie cmentarza oraz organizując pochówki. Osoby wyznaczone przez nie mają obowiązek troszczyć się o jego odpowiednie funkcjonowanie.

Śmierć osoby samotnej. Kto zajmuje się pochówkiem?Śmierć osoby samotnej. Kto zajmuje się pochówkiem?Małgorzata Łaziuk

Zarówno przedstawiciele organów władzy, jak i związków wyznaniowych mogą zarządzanie przekazać innym podmiotom: spółkom miejskim, zakładom budżetowym, przedsiębiorstwom itp., działając na zasadach komercyjnych. Oprócz utrzymania cmentarza świadczą także usługi pogrzebowe i zajmują się sprzedażą miejsc.

Kościoły i zgromadzenia wyznaniowe kontrolują cmentarze wyznaniowe, dbając o zgodność z zasadami danego wyznania oraz organizując pochówki zgodnie z obrzędami religijnymi. Każdy zarządca ma obowiązek przestrzegać obowiązujących przepisów prawa dotyczących pochówków i funkcjonowania cmentarzy, zapewniając należytą opiekę nad miejscem spoczynku zmarłych.

Jeśli cmentarzem zarządza związek wyznaniowy, a na danym terenie nie ma komunalnego, to zarządca nie może odmówić pochowku — musi to zrobić, bez względu, na to, czy zmarły był niewierzący lub jaką religię wyznawał.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!