Śmierć osoby samotnej. Kto zajmuje się pochówkiem?

Kto może zająć się formalnościami i zorganizowaniem ceremonii pogrzebowej w przypadku, gdy osoba zmarła nie ma rodziny? Warto zapoznać się z informacjami — mogą okazać się przydatne!

Śmierć osoby samotnej. Kto zajmuje się pochówkiem?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 22 lutego 2024

Śmierć osoby samotnej — pogrzeb

W przypadku, gdy człowiek odchodzi w samotności, bez żadnych krewnych — pojawia się pytanie, kto zadba o pochówek oraz zajmie się formalnościami po śmierci. To właśnie w takich sytuacjach lokalne władze oraz instytucje socjalne mogą przejąć tę rolę. Jednakże także przyjaciele zmarłego także czasem chcą włączyć się w proces organizacji pogrzebu. Warto zapoznać się z informacjami, jakie kroki należy wykonać, aby je pożegnać.

W takich przypadkach lokalne władze lub instytucje socjalne mogą przejąć odpowiedzialność za załatwienie niezbędnych formalności i organizację pogrzebu. Taką czynnością mogą zająć się również przyjaciele zmarłego, Nie powinno się  zapominać o skompletowaniu dokumentów związanych z poniesionymi kosztami — faktury będą podstawą uzyskania zasiłku pogrzebowego, wynoszącego 4000 zł, pokrywającego w części lub całości wydatki.

Eutanazja: prawo do godnej śmierciEutanazja: prawo do godnej śmierci Małgorzata Łaziuk

Ważnym krokiem jest poinformowanie o zgonie odpowiednich organów: lekarza, który może wystawić kartę zgonu, a także Urząd Stanu Cywilnego w celu uzyskania aktu zgonu. Jeśli osoba zmarła nie miała żadnych bliskich krewnych ani znajomych wspomniane instytucje mogą podjąć decyzję dotyczącą organizacji prostej ceremonii pogrzebowej, z udziałem przedstawicieli kościoła, czy innych instytucji religijnych, mistrzów ceremonii. Podejmują się również załatwienia formalności. Każdy powinien mieć zapewniony godny pochówek — jeśli nie ma osób chętnych do zorganizowania pogrzebu to według ustawy z 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych jest za to odpowiedzialna gmina.

Decyzje dotyczące załatwienia spraw związanych z pogrzebem osoby samotnej podejmowane są indywidualnie, z uwzględnieniem okoliczności i potrzeb danej sytuacji. Istotne jest, aby proces ten odbywał się z poszanowaniem godności zmarłej osoby oraz z uwzględnieniem jej ewentualnych życzeń i przekonań.

Jak wygląda dziedziczenie?

Odbywa się ono zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Określają one hierarchię dziedziczenia, która obejmuje między innymi małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwo i innych krewnych zstępnych. Jeśli nie ma żadnych osób, które dziedziczą, ani testamentu majątek przypada Skarbowi Państwa. Przed jego przekazaniem majątku państwu organy mające wydać akt pośmiertny zawiadamiają wojewodę o przysługującym prawie do spadku, co pozwala na przeszukanie archiwów, baz danych czy ogłoszenie wezwania dla ewentualnych spadkobierców.

Śmierć za granicą, sprowadzenie ciała — formalnościŚmierć za granicą, sprowadzenie ciała — formalnościMałgorzata Łaziuk

Jest to proces, który wymaga działań organów administracji publicznej i sądów, aby zapewnić, że majątek zmarłej osoby zostanie należycie spożytkowany, zgodnie z przepisami prawa, a wszelkie formalności związane z jej śmiercią zostaną załatwione w sposób odpowiedni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!