Eutanazja: prawo do godnej śmierci

Choroba to bardzo trudne przeżycie. Każdy człowiek w takiej sytuacji powinien otrzymać pomoc w uśmierzaniu bólu. Istnieje także możliwość eutanazji. Czy przepisy w Polsce pozwalają na jej wykonanie? Jest to bardzo złożone zagadnienie, kontrowersyjne.

Eutanazja: prawo do godnej śmierci
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 3 sierpnia 2023

Czym jest eutanazja?

Eutanazja to działanie medyczne, które ma na celu zakończenie życia osoby nieuleczalnie chorej lub cierpiącej z powodu choroby, czy bóli nie do zniesienia. Powinno się to odbywać w sposób bezbolesny i godny — humanitarny. Może być dokonana na prośbę samej osoby, w takim przypadku nazywana jest eutanazją aktywną, lub zgodnie z wolą wcześniej wyrażoną, wówczas jest to eutanazja zgodna z wolą pacjenta. Istnieje również eutanazja nieaktywna, która polega na powstrzymaniu podawania leczenia podtrzymującego życie, gdy lekarze uznają, że dalsze leczenie nie przynosi skutku i stan pacjenta nie ulegnie poprawie. Eutanazja jest tematem kontrowersyjnym i zalegalizowana jest tylko w niektórych krajach, przy zachowaniu ściśle określonych procedur i przepisów. W innych krajach jest zakazana i traktowana jako przestępstwo.

Co mówią na ten temat przepisy prawne w Polsce?

W Polsce eutanazja jest nielegalna i nie jest praktykowana. Prawo nie dopuszcza możliwości przeprowadzania eutanazji ani na żądanie pacjenta, ani w innych okolicznościach. Polska Konstytucja oraz Kodeks Karny jednoznacznie określają, że zabijanie innej osoby, podżeganie lub pomoc w popełnieniu samobójstwa jest karalne.

Dopuszcza się jednak zastosowanie opieki paliatywnej, która ma na celu łagodzenie bólu i cierpienia osób w terminalnym stanie choroby. Opieka paliatywna stawia na zapewnienie pacjentowi jak najwyższej jakości życia w ostatnich etapach choroby, ale nie zakłada celowego skracania życia czy umożliwienia śmierci na żądanie.

Śmierć za granicą, sprowadzenie ciała — formalnościŚmierć za granicą, sprowadzenie ciała — formalnościMałgorzata Łaziuk

Polskie prawo karne zakazuje praktykowania eutanazji, czyli umyślnego skrócenia czyjegoś życia w celu uśmierzenia cierpienia, nawet jeśli chory wyraziłby na to zgodę.

Zgodnie z Kodeksem Karnym, osoba, która przeprowadza eutanazję lub pomaga w jej wykonaniu, może podlegać karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W krajach można przeprowadzić eutanazję?

Zakończenie życia na żądanie pacjenta w celu złagodzenia nieuleczalnych cierpień jest prawnie dopuszczalne tylko w niektórych krajach na świecie. W Europie eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii i Luksemburgu, gdzie istnieją szczegółowe regulacje i procedury dotyczące tego zagadnienia. Poza Europą, Kanada, Japonia, USA (niektóre stany) również zalegalizowały eutanazję, umożliwiając pacjentom podjęcie świadomej decyzji o zakończeniu swojego życia w nieuleczalnie ciężkich warunkach.

Ekshumacja — kiedy wykonać? Jak załatwić?Ekshumacja — kiedy wykonać? Jak załatwić?Małgorzata Łaziuk

W niektórych krajach, takich jak Szwajcaria i niektóre regiony Niemiec, eutanazja pozostaje nielegalna, ale wspomaganie samobójstwa jest prawnie dopuszczalne pod pewnymi warunkami. Jednak w większości miejsc na świecie eutanazja pozostaje nielegalna, a wspomaganie samobójstwa podlega surowym sankcjom prawnym. W takich przypadkach osoby cierpiące na nieuleczalne schorzenia lub nieuleczalne bóle nie mają prawnego prawa do zakończenia swojego życia w humanitarny sposób.

Debaty na temat eutanazji ciągle trwają na całym świecie, uwzględniając zarówno aspekty etyczne, moralne, religijne, jak i prawnicze. Odpowiednie regulacje związane z tym kontrowersyjnym zagadnieniem różnią się w zależności od kraju i kultury, a temat nadal pozostaje jednym z najbardziej dyskutowanych i skomplikowanych w dziedzinie prawa i medycyny.  Na razie nie ma perspektyw na jej legalizację w naszym kraju w najbliższej przyszłości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!