Psychiatria dziecięca z rządowym wsparciem

W 2019 roku rozpoczęło się w naszym kraju wdrażanie nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Polega on między innymi na ułatwieniu dostępu do pomocy poza szpitalem oraz wcześniejszym otaczaniu potrzebujących opieką. Szef resortu zdrowia ogłosił ponadto, że oddziały psychiatryczne dzieci i młodzieży mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 milionów złotych.

Psychiatria dziecięca z rządowym wsparciem
  • Jakub Stasak
  • /
  • 7 sierpnia 2023

Polska psychiatria dziecięca obecnie

Aktualnie w całym kraju działają 403 Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Młodzi pacjenci bezpłatnie i bez skierowań korzystają tu z pomocy psychologów, psychoterapeutów oraz terapii środowiskowej.

Prawo do leczenia psychiatrycznego bez zgody pacjenta w sytuacjach kryzysowychPrawo do leczenia psychiatrycznego bez zgody pacjenta w sytuacjach kryzysowychMałgorzata Łaziuk

Ten stan rzeczy następująco komentuje minister zdrowia:

„Planowaliśmy, że taką liczbę ośrodków utworzymy dopiero w roku 2030. Udało nam się więc zorganizować gęstą sieć pomocy na I poziomie dużo wcześniej”.

Udało się również powołać do życia 136 Centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (II poziom opieki), gdzie pacjenci mają do dyspozycji nie tylko poradnie psychiatryczne, ale i świadczenia udzielane w trybie oddziału dziennego (w 55 z nich).

Całodobowe świadczenia stacjonarne realizowane są zaś w 32 Ośrodkach Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej (III poziom).

Co zakłada reforma?

Będąca w toku reforma psychiatrii obejmuje także zwiększenie liczebności kadry medycznej.

Cel powyższy ma zostać osiągnięty poprzez wykształcenie do 2027 roku co najmniej 1200 nowych specjalistów w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży, psychologii klinicznej lub terapii środowiskowej dzieci i młodzieży.

Obecnie zatrudnionych jest w Polsce 571 specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży (o 156 więcej w porównaniu do roku 2015).

Co ciekawe, zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, na 100 tysięcy dzieci powinno przypadać 10 lekarzy psychiatrów, podczas gdy u nas wskaźnik ten już teraz wynosi 10,49.

Uzależnienie dzieci od technologii cyfrowych? Ruszył pilotażowy program pomocyUzależnienie dzieci od technologii cyfrowych? Ruszył pilotażowy program pomocyMikołaj Frączak

Minister Niedzielski zauważa, że przeznaczane na opisywaną reformę nakłady finansowe są od lat systematycznie zwiększane:

„W przypadku psychiatrii dla dzieci i młodzieży mamy od 2019 roku czterokrotne zwiększenie nakładów. A wydatki na psychiatrię łącznie — dla dorosłych, dzieci i młodzieży — wzrosły ponad dwukrotnie”. Zaznaczając, jak bardzo istotną kwestią jest poprawa infrastruktury szpitali i ośrodków opieki psychiatrycznej, Adam Niedzielski wylicza ponadto: „Wypełniamy tę lukę. Dziś rozstrzygamy konkurs na blisko 80 mln zł. Trwają prace związane z przygotowaniem naborów projektów do dofinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Obecnie w parlamencie jest też poprawka, która umożliwi wykorzystanie Funduszu Medycznego na finansowanie psychiatrii”.

Rządowy program wesprze 26 placówek

Wiceszef resortu zdrowia Marcin Martyniak podkreśla natomiast, że 26 szpitali (około 70% wszystkich oddziałów) otrzyma środki z „Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2023”:

„Środki z programu mogą być przeznaczone na remont i modernizację oddziałów, wyposażenie w sprzęt, ale również, co jest istotne dla szpitali psychiatrycznych, na tereny wokół nich”.

Jak możesz wspierać rozwój polskiej psychiatrii dziecięcej?Jak możesz wspierać rozwój polskiej psychiatrii dziecięcej?Jakub Stasak

W ostatnich dniach, w ramach funduszy, o których mówił wiceminister Martyniak, ponad 8 milionów złotych otrzymał Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!