Przerwane leczenie onkologiczne, a prawa pacjenta

Pewnego pacjenta skierowano do opieki hospicyjnej, wcześniej nagle przerywając jego leczenie onkologiczne. W związku z zaistniałą sytuacją żona mężczyzny zgłosiła się do Rzecznika Praw Pacjenta, który podjął decyzję o natychmiastowej interwencji — działania te zapewniły kontynuację terapii.

Przerwane leczenie onkologiczne, a prawa pacjenta
  • Jakub Stasak
  • /
  • 29 sierpnia 2023

Niejasne okoliczności przerwania leczenia

W sytuacjach nagłych kluczową rolę odgrywa natychmiastowe działanie w najlepszym interesie pacjenta, na szczęście, tak właśnie stało się w analizowanym przypadku.

Z uzyskanych przez Rzecznika Praw Pacjenta informacji wynikało, że mężczyzna był w trakcie terapii, z sukcesem hamującej rozwój choroby nowotworowej.

Nieprawidłowości w dostępie do informacji o stanie zdrowia — RPP reagujeNieprawidłowości w dostępie do informacji o stanie zdrowia — RPP reagujeJakub Stasak

Prowadzący leczenie lekarz, w niejasnych okolicznościach, odmówił jednak jego kontynuacji i skierował chorego do hospicjum domowego.

Według przekazanego RPP oficjalnego stanowiska medyka decyzja o przerwaniu leczenia podjęta została po tym, jak stan zdrowia mężczyzny pogorszył się, a on sam wyraził chęć zrezygnowania z dalszej kuracji.

Powyższą wersję wydarzeń Rzecznik uznał za mało prawdopodobną, tym bardziej że przerwanie leczenia wywołało silne emocje u pacjenta i jego najbliższych.

Świadome zaangażowanie pacjenta w proces leczenia

Etyka lekarska powinna być dla przedstawicieli tego zawodu wartością nadrzędną, w praktyce oznacza to, iż nawet jeśli pacjent ma wątpliwości co do skuteczności prowadzonej terapii, obowiązkiem lekarza jest działanie zgodnie z kodeksem etycznym i przepisami dotyczącymi informowania pacjenta o jego stanie zdrowia.

Rzecznik Praw Pacjenta o tragicznej śmierci 33-latki w nowotarskim szpitaluRzecznik Praw Pacjenta o tragicznej śmierci 33-latki w nowotarskim szpitaluJakub Stasak

W analogicznych sytuacjach lekarze mają więc obowiązek podjęcia próby wyjaśnienia możliwych konsekwencji zaniechania leczenia.

Jak podkreślono w opublikowanym na stronach internetowych Rzecznika Praw Pacjenta komunikacie:

„Pacjent ma prawo do pełnej informacji o swoim stanie zdrowia, diagnozie, proponowanych metodach diagnostycznych i terapeutycznych, ich potencjalnych skutkach oraz wynikach leczenia i prognozach”.

Chory może w pełni świadomie zaangażować się w proces leczenia tylko wówczas, gdy wszystkie wspomniane informacje zostaną przekazane w sposób całkowicie dla niego zrozumiały.

Wizyta kontrolna i kontynuacja terapii

Przeprowadzone w analizowanej sprawie postępowanie wykazało, że odpowiedzialny za leczenie lekarz, podjął decyzję o przerwaniu terapii bez należytego poinformowania pacjenta o ewentualnych następstwach.

W celu wyjaśnienia sytuacji Rzecznik Praw Pacjenta niezwłocznie skierował do dyrektora placówki medycznej stosowne zapytanie.

Odmowa transportu sanitarnego po zakończonej hospitalizacji — RPP reagujeOdmowa transportu sanitarnego po zakończonej hospitalizacji — RPP reagujeJakub Stasak

Efektem całej procedury było zaproponowanie pacjentowi wizyty kontrolnej oraz, jeśli tylko wyrazi on taką wolę, kontynuacja leczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!