Prawa pacjentów są nagminnie łamane
Prawa pacjentów są notorycznie łamane. Jasno pokazuje to raport rzecznika praw pacjenta za 2022 r. Liczba zgłoszeń jest zatrważająca.
- Damian Jemioło
- /
- 14 września 2023
Prawa pacjentów są łamane
Rzecznik Praw Pacjenta opublikował niedawno raport za 2022 r., który rzuca światło na niedopuszczalne sytuacje w polskim systemie ochrony zdrowia. Alarmujące wnioski płynące z tego raportu pokazują, że wiele wciąż pozostaje do zrobienia, aby zapewnić pacjentom godną opiekę medyczną.
Szpitale nie mogą uzależniać operacji od zaświadczenia lekarza rodzinnego Monika Świetlińska
Najwięcej błędów wynika z nieprawidłowej organizacji świadczeń zdrowotnych. Zdarzenia, które opisano w raporcie, ukazują praktyki, które nie tylko przeczą zdrowemu rozsądkowi, ale także naruszają podstawowe prawa pacjenta.
Przykłady takich przypadków to niewymagane krępowanie nóg pacjentce, wypisanie kobiety z demencją do domu bez powiadomienia jej bliskich, czy zastosowanie u noworodka silnych antybiotyków bez uzasadnienia medycznego.
Ponad 120 tys. zgłoszeń
Ogólna liczba zgłoszeń naruszeń praw pacjenta, które wpłynęły w 2022 r. wyniosła ponad 120 tys. przypadków. A to jedynie wierzchołek góry lodowej. Pacjenci coraz bardziej zdają sobie sprawę ze swoich praw, co prowadzi do zwiększonej liczby skarg. Jak jednak wynika z raportu, problem jest znacznie większy, niż sugerują to liczby.
Naruszenia praw pacjenta są często również skoncentrowane wokół prawa do świadczeń zdrowotnych. Obejmuje to odmowę rejestracji, przyjęcia lub udzielenia pomocy, a także skargi na jakość leczenia i pielęgnacji. Statystyki wskazują, że najwięcej zgłoszeń dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej, leczenia szpitalnego i opieki specjalistycznej.
Raport wskazuje też, co należałoby zmienić, aby poprawić sytuację. Mowa tutaj o edukacji pacjentów i personelu medycznego, rozwijanie kultury bezpieczeństwa, wprowadzanie programów kompleksowej opieki nad pacjentem czy rozwijanie technologii cyfrowych.
Praca w Szpitalu Narodowym – kto może otrzymać zatrudnienie?Anna Malinowska
Mimo to pewne postępy w kontekście praw pacjenta występują. Jednak nadal są one niewystarczające i jak widać – wiąże się to ze sporą liczbą skarg. Problemem jest również to, że obecnie brakuje nam personelu medycznego, a wiele szpitali jest zwyczajnie zadłużonych. To zdecydowanie nie poprawia sytuacji, w jakiej znajdują się pacjenci.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.