Prawa pacjentów są nagminnie łamane

Prawa pacjentów są notorycznie łamane. Jasno pokazuje to raport rzecznika praw pacjenta za 2022 r. Liczba zgłoszeń jest zatrważająca.

Prawa pacjentów są nagminnie łamane
  • Damian Jemioło
  • /
  • 14 września 2023

Prawa pacjentów są łamane

Rzecznik Praw Pacjenta opublikował niedawno raport za 2022 r., który rzuca światło na niedopuszczalne sytuacje w polskim systemie ochrony zdrowia. Alarmujące wnioski płynące z tego raportu pokazują, że wiele wciąż pozostaje do zrobienia, aby zapewnić pacjentom godną opiekę medyczną. 

Szpitale nie mogą uzależniać operacji od zaświadczenia lekarza rodzinnegoSzpitale nie mogą uzależniać operacji od zaświadczenia lekarza rodzinnego Monika Świetlińska

Najwięcej błędów wynika z nieprawidłowej organizacji świadczeń zdrowotnych. Zdarzenia, które opisano w raporcie, ukazują praktyki, które nie tylko przeczą zdrowemu rozsądkowi, ale także naruszają podstawowe prawa pacjenta.

Przykłady takich przypadków to niewymagane krępowanie nóg pacjentce, wypisanie kobiety z demencją do domu bez powiadomienia jej bliskich, czy zastosowanie u noworodka silnych antybiotyków bez uzasadnienia medycznego. 

Ponad 120 tys. zgłoszeń

Ogólna liczba zgłoszeń naruszeń praw pacjenta, które wpłynęły w 2022 r. wyniosła ponad 120 tys. przypadków. A to jedynie wierzchołek góry lodowej. Pacjenci coraz bardziej zdają sobie sprawę ze swoich praw, co prowadzi do zwiększonej liczby skarg. Jak jednak wynika z raportu, problem jest znacznie większy, niż sugerują to liczby.

Naruszenia praw pacjenta są często również skoncentrowane wokół prawa do świadczeń zdrowotnych. Obejmuje to odmowę rejestracji, przyjęcia lub udzielenia pomocy, a także skargi na jakość leczenia i pielęgnacji. Statystyki wskazują, że najwięcej zgłoszeń dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej, leczenia szpitalnego i opieki specjalistycznej.

Raport wskazuje też, co należałoby zmienić, aby poprawić sytuację. Mowa tutaj o edukacji pacjentów i personelu medycznego, rozwijanie kultury bezpieczeństwa, wprowadzanie programów kompleksowej opieki nad pacjentem czy rozwijanie technologii cyfrowych.

Praca w Szpitalu Narodowym – kto może otrzymać zatrudnienie?Praca w Szpitalu Narodowym – kto może otrzymać zatrudnienie?Anna Malinowska

Mimo to pewne postępy w kontekście praw pacjenta występują. Jednak nadal są one niewystarczające i jak widać – wiąże się to ze sporą liczbą skarg. Problemem jest również to, że obecnie brakuje nam personelu medycznego, a wiele szpitali jest zwyczajnie zadłużonych. To zdecydowanie nie poprawia sytuacji, w jakiej znajdują się pacjenci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!