Chciała sprzedać komputer - straciła czujność i pieniądze
Z bankowego konta 42-letniej mieszkanki powiatu biłgorajskiego zniknęły trzy tysiące złotych. Kobieta okazała się ofiarą internetowych oszustów, a jej nierozwaga może stanowić kolejną przestrogę przed otwieraniem podejrzanych linków i podawaniem w sieci poufnych danych.
- Jakub Stasak
- /
- 5 lipca 2023
Skrajna nieodpowiedzialność
Komendę Powiatową Policji w Biłgoraju odwiedziła 42-letnia mieszkanka tego powiatu, kobieta zgłosiła oszustwo, którego ofiarą padła podczas próby sprzedaży komputera.
Należący do niej sprzęt wystawiła na jednym z najpopularniejszych portali ogłoszeniowych.
Pierwsza oferta kupna pojawiła się już po około 10 minutach, wiadomość zawierała link, przechodząc do strony, nieostrożna sprzedająca podała dane logowania do swojego rachunku bankowego.
Jaka kara za oszustwo „na wnuczka”?Martyna Kowalska
Następnie 42-latka odebrała telefon od nieznanej sobie kobiety, rozmówczyni poprosiła ją o zwiększenie limitu na karcie i wpisanie otrzymanego właśnie kodu.
Choć trudno w to uwierzyć, pokrzywdzona skrupulatnie wykonała wszystkie polecenia, feralny ciąg cyfr, jak nietrudno zgadnąć, okazał się zaś kodem BLIK, przy którego pomocy oszuści wypłacili z konta łatwowiernej internautki trzy tysiące złotych.
Policja apeluje o rozwagę
Zdarzenie powyższe stało się kolejną okazją, przy której Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zawierania wirtualnych transakcji, niezależnie od tego, czy jesteśmy sprzedającym, czy też kupującym.
Idąc z duchem czasu, przestępcy posługują się coraz to nowymi sposobami na uzyskanie dostępu do naszych oszczędności, a fałszywe strony internetowe do złudzenia przypominają witryny znanych banków i sklepów.
"Na amerykańskiego żołnierza". Nie daj się usidlić! [FILM]Monika Świetlińska
Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, czasami może być to na przykład pojedyncza litera w adresie lub nazwie portalu.
Jednym z podstawowych środków ostrożności jest również zasada, mówiąca o tym, że jeśli podczas zakupów w sieci nieznajoma osoba podsyła nam link przekierowujący do strony, gdzie należy podać następnie jakiekolwiek poufne dane, nigdy tego nie róbmy.
Oszustwo komputerowe w polskim Kodeksie karnym
Do kwestii oszustwa komputerowego odwołuje się artykuł 287. Kodeksu karnego, w myśl którego:
„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych, lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
W praktyce jednak oszacowanie ostatecznego wymiaru kary za tego typu czyny bywa znaczne bardziej skomplikowane, bo zależne od wielu czynników.
Oszustwo na… Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!!Michał Górecki
Oszustwo komputerowe najczęściej wiąże się bowiem z przestępstwami przeciwko informacjom, dopuszczalna jest tu także choćby kwalifikacja kumulatywna, w której zbiega się ono z kradzieżą z włamaniem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.