Chciała sprzedać komputer - straciła czujność i pieniądze

Z bankowego konta 42-letniej mieszkanki powiatu biłgorajskiego zniknęły trzy tysiące złotych. Kobieta okazała się ofiarą internetowych oszustów, a jej nierozwaga może stanowić kolejną przestrogę przed otwieraniem podejrzanych linków i podawaniem w sieci poufnych danych.

Chciała sprzedać komputer - straciła czujność i pieniądze
  • Jakub Stasak
  • /
  • 5 lipca 2023

Skrajna nieodpowiedzialność

Komendę Powiatową Policji w Biłgoraju odwiedziła 42-letnia mieszkanka tego powiatu, kobieta zgłosiła oszustwo, którego ofiarą padła podczas próby sprzedaży komputera.

Należący do niej sprzęt wystawiła na jednym z najpopularniejszych portali ogłoszeniowych.

Pierwsza oferta kupna pojawiła się już po około 10 minutach, wiadomość zawierała link, przechodząc do strony, nieostrożna sprzedająca podała dane logowania do swojego rachunku bankowego.

Jaka kara za oszustwo „na wnuczka”?Jaka kara za oszustwo „na wnuczka”?Martyna Kowalska

Następnie 42-latka odebrała telefon od nieznanej sobie kobiety, rozmówczyni poprosiła ją o zwiększenie limitu na karcie i wpisanie otrzymanego właśnie kodu.

Choć trudno w to uwierzyć, pokrzywdzona skrupulatnie wykonała wszystkie polecenia, feralny ciąg cyfr, jak nietrudno zgadnąć, okazał się zaś kodem BLIK, przy którego pomocy oszuści wypłacili z konta łatwowiernej internautki trzy tysiące złotych.

Policja apeluje o rozwagę

Zdarzenie powyższe stało się kolejną okazją, przy której Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zawierania wirtualnych transakcji, niezależnie od tego, czy jesteśmy sprzedającym, czy też kupującym.

Idąc z duchem czasu, przestępcy posługują się coraz to nowymi sposobami na uzyskanie dostępu do naszych oszczędności, a fałszywe strony internetowe do złudzenia przypominają witryny znanych banków i sklepów.

"Na amerykańskiego żołnierza". Nie daj się usidlić! [FILM]"Na amerykańskiego żołnierza". Nie daj się usidlić! [FILM]Monika Świetlińska

Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, czasami może być to na przykład pojedyncza litera w adresie lub nazwie portalu.

Jednym z podstawowych środków ostrożności jest również zasada, mówiąca o tym, że jeśli podczas zakupów w sieci nieznajoma osoba podsyła nam link przekierowujący do strony, gdzie należy podać następnie jakiekolwiek poufne dane, nigdy tego nie róbmy.

Oszustwo komputerowe w polskim Kodeksie karnym

Do kwestii oszustwa komputerowego odwołuje się artykuł 287. Kodeksu karnego, w myśl którego:

„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych, lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

W praktyce jednak oszacowanie ostatecznego wymiaru kary za tego typu czyny bywa znaczne bardziej skomplikowane, bo zależne od wielu czynników.

Oszustwo na… Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!!Oszustwo na… Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!!Michał Górecki

Oszustwo komputerowe najczęściej wiąże się bowiem z przestępstwami przeciwko informacjom, dopuszczalna jest tu także choćby kwalifikacja kumulatywna, w której zbiega się ono z kradzieżą z włamaniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!