Co mogę zrobić, widząc zwierzę pozostawione w nagrzanym pojeździe?

Skrajna nieodpowiedzialność i brak wyobraźni – to najdelikatniejsze z określeń, opisujących sytuacje, w których właściciele pozostawiają czworonożnych pupili w nagrzanym pojeździe. Jaka kara grozi za takie zachowanie i co możemy zrobić, widząc cierpienie zwierzęcia? Sprawdzamy.

Co mogę zrobić, widząc zwierzę pozostawione w nagrzanym pojeździe?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 17 lipca 2023

Nieodpowiedzialna właścicielka

W sobotę (8 lipca) po południu, policjanci z Komendy Powiatowej w Lęborku otrzymali zgłoszenie o niebezpieczeństwie, w jakim znalazł się pies.

Po przybyciu na parking należący do jednego ze sklepów, funkcjonariusze zastali zwierzę zamknięte w samochodzie.

Słupki rtęci wskazywały tego dnia niemal 30 stopni, pojazd zaparkowano w pełnym słońcu, szyba była lekko uchylona, ale pies nie miał dostępu do wody i ciężko dyszał.

Według relacji świadków czworonóg znajdował się w pułapce od co najmniej kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu minut.

Psy policyjne –jak zaczyna się kariera czworonożnych funkcjonariuszy?Psy policyjne –jak zaczyna się kariera czworonożnych funkcjonariuszy?Jakub Stasak

Wykorzystując niewielki, znajdujący się przy uchylonej szybie prześwit, stróże prawa odblokowali od wewnątrz drzwi auta, by niezwłocznie podać spragnionemu i zgrzanemu psu świeżą wodę, zwierzę przeniesiono następnie do schłodzonego radiowozu.

Oczekiwanie na powrót jego właścicielki trwało kolejne pół godziny, 58-letnia lęborczanka nie widziała w swoim zachowaniu niczego niewłaściwego, a słowa mundurowych o niebezpieczeństwie, na jakie naraziła pupila, potraktowała z wyraźnym lekceważeniem.

Wniosek o ukaranie kobiety ma zostać skierowany do sądu.

Trzy owczarki niemieckie uratowane w Gdyni

Niestety, do podobnej sytuacji doszło także dzień później (9 lipca) w Gdańsku.

Tego dnia, około godziny 14.30, policjanci odebrali zgłoszenie, mówiące o pozostawionych bez opieki w zamkniętym samochodzie psach, stało się tak pomimo panującego upału.

Skierowani na miejsce funkcjonariusze potwierdzili opisany stan rzeczy, do zaparkowanego na środku parkingu pojazdu promienie słoneczne docierały ze wszystkich stron.

Auto było zamknięte, boczne szyby opuszczone na około 10 centymetrów, wewnątrz znajdowały się zaś trzy owczarki niemieckie.

Policjantom szybko udało się ustalić dane firmy, na którą zarejestrowany był pozbawiony nadzoru od około dwóch godzin pojazd, wszelkie próby skontaktowania się z jej przedstawicielami nie przyniosły jednak rezultatu.

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętamiKompas Prawny: Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętamiAnna Pakaszewska-Cetera

Wobec powyższego na miejsce wezwano pracownika lokalnego schroniska, stwierdził on, że jeden z psów jest wygłodzony, a dalsze pozostawanie zwierząt w zamknięciu doprowadzić może nawet do ich śmierci.

Po konsultacji z dyżurnymi mundurowi zdecydowali się na wybicie szyby, oswobodzone zwierzęta były bardzo spragnione, prosto z miejsca zdarzenia przewieziono je do schroniska.

Wewnątrz pojazdu znaleziono wystawioną na właściciela auta fakturę, ten jednak nie odbierał telefonu, otrzymał więc wezwanie do Komisariatu Policji w Gdyni – Redłowie.

Zeznania w sprawie mężczyzna złożył jeszcze tego samego dnia.

W toku są obecnie policyjne czynności, mające na celu ustalenie, czy doszło tu naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

Zwierzę pozostawione w nagrzanym pojeździe – co zrobić?

Pozostawienie pupila w nagrzanym pojeździe może stanowić naruszenie artykułu 35. wspomnianej ustawy, zgodnie z którym narażenie zwierzęcia na utratę życia lub zdrowia podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności.

Będąc świadkami podobnych sytuacji, w pierwszej kolejności powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby, wybierając numer alarmowy 112.

Policja przypomina: porzucenie zwierzęcia to przestępstwo!Policja przypomina: porzucenie zwierzęcia to przestępstwo!Anna Malinowska

Ważne: Jeśli występuje uzasadnione podejrzenie tego, że życie zwierzęcia jest zagrożone, zyskujemy prawo nawet do wybicia szyby, jeszcze przed przybyciem funkcjonariuszy.

Dokonane w stanie wyższej konieczności zniszczenie mienia nie polega odpowiedzialności karnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!