Policja przypomina: porzucenie zwierzęcia to przestępstwo!

Zgodnie z prawem porzucenie zwierzęcia przez właściciela, bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest jedną z form znęcania się nad zwierzętami – przypomina Policja. Prawo przewiduje za taki czyn nawet trzy lata więzienia! 

Policja przypomina: porzucenie zwierzęcia to przestępstwo!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 września 2022

Porzucenie zwierzęcia to przestępstwo!

Często wyczekiwane, wyproszone przez dzieci, lub po prostu zakupione z hodowli, lub przygarnięte staje się z czasem „niepotrzebnym ciężarem”. Niestety w Polsce nie brakuje osób, które nie patrząc na krzywdę własnego czworonoga, porzucają go. Znane są przypadki wyrzucania psów na poboczu, czy w lesie, z dala od domu. Problem ten dotyczy także kotów, porzucanych w mniej lub bardziej przypadkowych miejscach.

Policja przypomina, że takie działanie jest przestępstwem podchodzącym pod paragraf związany ze znęcaniem się nad zwierzętami. Za taki nieludzki czyn, prawo przewiduje nawet 3 lata więzienia.

Warto pamiętać o adresówkach przy obroży

Policja przypomina o tych przepisach prawnych przy okazji niedawnego zdarzenia w Łodzi. Funkcjonariuszka tamtejszej Komendy Wojewódzkiej Policji zauważyła błąkającego się psa. Według jej relacji zwierzę wyglądało na przerażone oraz zagubione. Posiadało jednak obrożę i wyglądało na zdrowe. 

Niestety, nie posiadało żadnej adresówki, która pozwoliłaby ustalić jego właściciela. Nie wiadomo, czy zostało porzucone, czy po prostu uciekło z niezabezpieczonej posesji. Zwierzę trafiło w ręce Straży Miejskiej, a następnie do schroniska.

Nieletni znęcali się nad jeżami. Teraz staną przed sądem | 18+Nieletni znęcali się nad jeżami. Teraz staną przed sądem | 18+Anna Malinowska

Zabezpieczajmy posesje

Eksperci zajmujący się problematyką bezdomnych zwierząt apelują także o zabezpieczenie posesji, na których przebywają zwierzęta, oraz przyczepienie do obroży danych właściciela. Czasem wystraszony czworonóg może mieć problem z odnalezieniem drogi do domu. Problem bezdomności zwierząt jest nadal bardzo poważnym wyzwaniem. Nie pozwólmy, by taki los spotkał ulubieńca naszej rodziny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!