Policja przypomina: porzucenie zwierzęcia to przestępstwo!

Zgodnie z prawem porzucenie zwierzęcia przez właściciela, bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest jedną z form znęcania się nad zwierzętami – przypomina Policja. Prawo przewiduje za taki czyn nawet trzy lata więzienia! 

Policja przypomina: porzucenie zwierzęcia to przestępstwo!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 września 2022

Porzucenie zwierzęcia to przestępstwo!

Często wyczekiwane, wyproszone przez dzieci, lub po prostu zakupione z hodowli, lub przygarnięte staje się z czasem „niepotrzebnym ciężarem”. Niestety w Polsce nie brakuje osób, które nie patrząc na krzywdę własnego czworonoga, porzucają go. Znane są przypadki wyrzucania psów na poboczu, czy w lesie, z dala od domu. Problem ten dotyczy także kotów, porzucanych w mniej lub bardziej przypadkowych miejscach.

Policja przypomina, że takie działanie jest przestępstwem podchodzącym pod paragraf związany ze znęcaniem się nad zwierzętami. Za taki nieludzki czyn, prawo przewiduje nawet 3 lata więzienia.

Warto pamiętać o adresówkach przy obroży

Policja przypomina o tych przepisach prawnych przy okazji niedawnego zdarzenia w Łodzi. Funkcjonariuszka tamtejszej Komendy Wojewódzkiej Policji zauważyła błąkającego się psa. Według jej relacji zwierzę wyglądało na przerażone oraz zagubione. Posiadało jednak obrożę i wyglądało na zdrowe. 

Niestety, nie posiadało żadnej adresówki, która pozwoliłaby ustalić jego właściciela. Nie wiadomo, czy zostało porzucone, czy po prostu uciekło z niezabezpieczonej posesji. Zwierzę trafiło w ręce Straży Miejskiej, a następnie do schroniska.

Nieletni znęcali się nad jeżami. Teraz staną przed sądem | 18+Nieletni znęcali się nad jeżami. Teraz staną przed sądem | 18+Anna Malinowska

Zabezpieczajmy posesje

Eksperci zajmujący się problematyką bezdomnych zwierząt apelują także o zabezpieczenie posesji, na których przebywają zwierzęta, oraz przyczepienie do obroży danych właściciela. Czasem wystraszony czworonóg może mieć problem z odnalezieniem drogi do domu. Problem bezdomności zwierząt jest nadal bardzo poważnym wyzwaniem. Nie pozwólmy, by taki los spotkał ulubieńca naszej rodziny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!