WOT się rozrośnie. Powstanie Komponent Obrony Pogranicza

Minister Obrony Narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak zaakceptował koncepcję powołania w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej Komponentu Obrony Pogranicza. Formacja będzie wspierała Straż Graniczną oraz żołnierzy Wojska Polskiego broniących wschodniej granicy m.in. przed nielegalną migracją.

WOT się rozrośnie. Powstanie Komponent Obrony Pogranicza
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 września 2022

Komponent Obrony Pogranicza w WOT

Wicepremier i minister obrony zwrócił uwagę, że agresywna polityka Moskwy w mniejszym lub większym stopniu może znów spowodować problemy na wschodniej granicy RP. Miejmy świadomość tego, że agresja rosyjska nie ustaje, że pewnie władcy Kremla postanowią wykorzystać trudną sytuację w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, żeby znowu rzucać tych ludzi na granice Unii Europejskiej. (...) Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani z większą siłą, postanowiłem zaakceptować koncepcję dotyczącą powołania — w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej — Komponentu Obrony Pogranicza” – powiedział Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Kolnie (Podlaskie).

 

Gdzie będzie działał Komponent Obrony Pogranicza?

Szef MON przekazał, że Komponent Ochrony Pogranicza będzie składał się z dziesięciu batalionów ulokowanych w czterech województwach wzdłuż wschodniej granicy Polski. Mowa o woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz podkarpackim. Rozwój komponentu ma przebiegać w taki sposób, by odpowiednio wyposażeniu żołnierze wspierali w działaniach Straż Graniczną. 

Wojsko Polskie zaprasza do... wspólnych treningówWojsko Polskie zaprasza do... wspólnych treningówMichał Górecki

Historyczne nawiązania KOP

Wicepremier zwrócił uwagę, że nazwa „Komponent Obrony Pogranicza”, a także skrót od niej „KOP” nawiązuje do tradycji sięgającej II Rzeczypospolitej. Wówczas obok Straży Granicznej funkcjonował „Korpus Ochrony Pogranicza” będący formacją wojskową. Teraz w ramach WOT powstanie organizacja „Komponentu”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!