Chwilówki muszą się mieć na baczności. Wchodzi nowe prawo
Nowe regulacje ustawy antylichwiarskiej weszły w życie. Prawo ma chronić konsumentów przed lichwiarskimi praktykami firm pożyczkowych. Co to oznacza dla chwilówek?
- Damian Jemioło
- /
- 7 czerwca 2023
Koniec z wygórowanymi odsetkami?
Przed ostatnimi zmianami, które zaczęły obowiązywać pod koniec ubiegłego roku, firmy pożyczkowe wprowadzały różne dodatkowe opłaty, marże i prowizje do swoich umów z konsumentami. Skutkiem tego były wygórowane kwoty do spłaty, które wielu konsumentom sprawiały trudności. Wiele osób miało problemy z uregulowaniem tych zobowiązań.
Przepisy wprowadzone w ubiegłym roku ustaliły maksymalny limit dodatkowych kosztów, takich jak prowizje i marże, które mogą być pobierane przez cały okres umowy. W myśl rządu ma to ograniczyć lichwiarskie praktyki.
Czy wakacje kredytowe będą przedłużone?Damian Jemioło
Regulacje również określiły maksymalną wysokość kwoty, którą można wyegzekwować od dłużnika – nie może ona przekraczać sumy pożyczki powiększonej o maksymalne odsetki obliczane od pożyczonej kwoty i okresu spłaty.
Nowelizacja wprowadziła również zakaz „rolowania długów” oraz zmieniła zasady udzielania tzw. chwilówek.
Lepsza ochrona konsumentów przed lichwą?
Wprowadzane zmiany dotyczące kosztów innych niż odsetki mają pomóc w ustaleniu naruszeń prawa przez firmy pożyczkowe. Nowe przepisy obejmują różne rodzaje opłat, takie jak prowizje, marże, a nawet opłaty związane z ubezpieczeniami, dodatkowymi usługami czy przygotowaniem umowy.
Co więcej – nowe przepisy regulują obowiązek badania zdolności kredytowej. Od teraz firma pożyczkowa będzie musiała ocenić pozytywnie zdolność kredytową osoby, zanim będzie mogła udzielić jej pożyczki. Ważne jest, że naruszenie tego obowiązku lub jego niedopełnienie będzie miało konsekwencje, takie jak nieważność zbycia wierzytelności przez firmę pożyczkową.
Rząd jest przekonany, że dzięki tym rozwiązaniom Polacy unikną sytuacji, w których zaciągają kredyty przekraczające ich możliwości finansowe. A to w konsekwencji prowadziło wyłącznie do pogłębiania się problemu zadłużenia.
Ważne zmiany w ustawie antylichwiarskiej już wkrótce
Od 1 stycznia 2024 r. wejdą również w życie przepisy dotyczące kontroli Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) nad działalnością instytucji pożyczkowych. To istotny krok w zapewnieniu skutecznej i realnej ochrony pożyczkobiorców przed nadużyciami na rynku pożyczek.
Zmiany w ustawie antylichwiarskiej mają ogromne znaczenie dla ochrony konsumentów. Przeciwdziałają rażącym praktykom firm pożyczkowych, które narażały wiele osób na trudności finansowe i spirale zadłużenia. Ograniczenie wysokości dodatkowych kosztów oraz obowiązek badania zdolności kredytowej mają chronić konsumentów przed zaciąganiem niewłaściwych pożyczek.
Rezygnujemy z udziału w uroczystościach rodzinnych, bo brakuje pieniędzyMonika Świetlińska
Ponadto, wprowadzenie nadzoru KNF nad instytucjami pożyczkowymi dodatkowo wzmacnia ochronę konsumentów. Komisja będzie odpowiedzialna za monitorowanie ich działalności i egzekwowanie przestrzegania przepisów antylichwiarskich.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.