Bliscy zmarłego funkcjonariusza otrzymają pieniądze. Jak wysokie są świadczenia?

Małżonkowie, dzieci i rodzice po zmarłym lub zaginionym funkcjonariuszu czy ratowniku OSP, Górskim, TPR i GOPR otrzymają świadczenia pieniężne. Jak wysokie będą?

Bliscy zmarłego funkcjonariusza otrzymają pieniądze. Jak wysokie są świadczenia?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 maja 2023

Pieniądze dla bliskich zmarłego funkcjonariusza

Od 21 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowa ustawa dotycząca świadczenia pieniężnego dla członków rodziny funkcjonariuszy, którzy zginęli w służbie lub podczas ratowania życia, zdrowia czy mienia. Świadczenie to przysługuje małżonkowi, dzieciom i rodzicom zmarłego funkcjonariusza lub ratownika, pod pewnymi warunkami.

Nie życzysz sobie swoich danych w bazie policji? Co z tego…Nie życzysz sobie swoich danych w bazie policji? Co z tego…Monika Świetlińska

Małżonkowi przysługuje świadczenie niezależnie od stanu zdrowia i wieku. Dzieci mają prawo do świadczenia, jeśli są niepełnoletnie, a w przypadku uczęszczania do szkoły, do 24 r. ż., lub do 25 r. ż., jeśli kontynuują studia na uczelni wyższej. 

Rodzice mają prawo do świadczenia po osiągnięciu prawa do emerytury, renty lub uposażenia w stanie spoczynku określonego w innych przepisach. Alternatywnie, rodzice mogą otrzymać świadczenie po osiągnięciu 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę, lub jeśli stali się całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnego utrzymania się przed osiągnięciem tego wieku.

Jak wysokie będzie świadczenie dla bliskich?

Wysokość świadczenia pieniężnego wynosi 100% przeciętnego uposażenia funkcjonariusza dla małżonka lub dla każdego dziecka, które nie posiada obu rodziców. Dla każdego innego dziecka i rodzica wynosi ona 50% przeciętnego uposażenia funkcjonariusza. 

Przeciętne uposażenie jest określone przez odpowiednie przepisy dla poszczególnych służb. Przykładowo na dzień 1 marca 2023 r. przeciętne uposażenie policjanta wyniosło 7361 zł, tj. 6795 zł bez równowartości nagrody rocznej. 

Jest sposób na oszustów "na policjanta"? Przestali być bezkarniJest sposób na oszustów "na policjanta"? Przestali być bezkarniMikołaj Frączak

Jeśli funkcjonariusz lub ratownik zginął czy też zaginął przed 21 kwietnia 2023 r., również można otrzymać świadczenie. Należy je złożyć do 21 kwietnia 2024 r. Wniosek można wnieść w komórce kadrowej jednostki, w której zmarły lub zaginiony funkcjonariusz pełnił służbę, w komórce kadrowej odpowiedniej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, lub w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.