Czy wakacje kredytowe będą przedłużone?

Wakacje kredytowe będą przedłużone? Decyzja jeszcze nie zapadła. Jednak rząd nie mówi ani tak, ani nie w sprawie przedłużenia wakacji kredytowych.

Czy wakacje kredytowe będą przedłużone?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 22 maja 2023

Wakacje kredytowe przedłużone?

Wakacje kredytowe po raz pierwszy pojawiły się w 2022 r. Wówczas to można było zawiesić 8 rat kredytu hipotecznego. 4 w 2022 r. i 4 w 2023 r. W ramach wakacji kredytowych można było skorzystać z terminów:

  • Od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r.;

  • Od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.;

  • Od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 20223 r.

W okresie wakacji kredytowych nie trzeba spłacać kapitałowej i odsetkowej części raty kredytu, a jedynie koszty z ubezpieczeń powiązanych z umową. 

Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?Mateusz Banaszak

Coraz częściej pojawiają się jednak pytania, czy wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone. Wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z radio Siódma9 stwierdził, że są one dość dużym obciążeniem dla banków, bo tyczą się nawet ponad miliona kredytów. 

Jednak zgodnie ze słowami Sobonia – rząd miał poddać wszystko ponownej analizie w połowie roku i zadecydować, czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone, czy nie. 

Jaka jest szansa na przedłużenie wakacji kredytowych?

Związek Banków Polskich niedawno wdał oświadczenie, że liczy, iż wakacje kredytowe nie zostaną przedłużone, bo byłoby to rozwiązanie wyjątkowo szkodliwe, wzmacniające inflację itp. Zdaniem Tadeusza Białka – prezesa ZBP – lepszą pomocą jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. 

Ostatecznie jednak o przedłużeniu (lub nie) terminu wakacji kredytowych zadecyduje rząd. A należy pamiętać, że niedługo będą mieć miejsce wybory. A partia rządząca jest w stanie obiecać wiele, aby uzyskać wystarczającą liczbę głosów do parlamentu. 

Wakacje kredytowe obejmują ponad milion hipotek

Według raportów banków – wakacje kredytowe obejmują 1,126 mln hipotek o łącznej wartości 280 mld zł. Ich przedłużenie lub też nie, uzależnione ma być w dużej mierze od poziomu inflacji. Soboń zapowiadał, że jeśli ta wyniosłaby 12–13% rdr w okresie lipca–sierpnia, to wówczas „należałoby podjąć decyzję”.

Jak chronić oszczędności przed inflacją?Jak chronić oszczędności przed inflacją?Joanna Gościńska

Przypomnijmy – w kwietniu 2023 r. inflacja wyniosła 14,7%, co jest wartością zbliżoną do tej z 1997 r., kiedy to ów wskaźnik wyniósł 14,9%. Ogólnie rzecz biorąc – w Polsce mamy najwyższą inflację od lat 90. ubiegłego wieku i trudno przewidzieć, jak będzie się ona zmieniać. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!