800+ jednak będzie? Od kiedy?
Podczas ostatniej konwencji programowej PiS, prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński zapowiedział waloryzację świadczenia wychowawczego „500 plus”. Po planowanej podwyżce ma ono wynosić już 800 złotych miesięcznie. Kiedy zmiany wejdą w życie i kogo obejmą? Sprawdzamy.
- Jakub Stasak
- /
- 24 maja 2023
800 plus – dla kogo?, od kiedy?
W swoim wystąpieniu podczas konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” prezes Jarosław Kaczyński ogłosił planowany wzrost świadczenia „500 plus”.
Zgodnie z zapowiedziami, od 1 stycznia 2024 roku, jego beneficjenci będą mogli liczyć na comiesięczne przelewy w wysokości 800 złotych.
Jak możesz wspierać rozwój polskiej psychiatrii dziecięcej?Jakub Stasak
To pierwsza waloryzacja od momentu uruchomienia programu „Rodzina 500 plus” (1 kwietnia 2016 roku).
Konferencja zakończyła się dokładnie dziesięć dni temu (14 maja), w tym czasie o szczegółach planowanych zmian zdążali już poinformować opinię publiczną kolejni członkowie obozu rządzącego.
Zasady przyznawania podwyższonego świadczenia nie ulegną zmianie, oznacza to, że przysługiwać będzie ono na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od wysokości osiąganych przez rodzinę dochodów.
Projekt ustawy w sprawie „800 plus” już w czerwcu ma zostać poddany konsultacjom społecznym, tak, by proces legislacyjny mógł zamknąć się jeszcze podczas trwania obecnej kadencji Sejmu.
Cytowana na stronach internetowych kierowanego przez siebie resortu, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zauważa:
„Zwiększone świadczenie wychowawcze będzie nadal przyczyniać się do poprawy sytuacji polskich rodzin […] Powszechność tego programu jest jego siłą”.
Minister Maląg zapewniła ponadto, że planowana waloryzacja pozostanie bez najmniejszego wpływu na inne rządowe programy skierowane do rodzin, takie jak: „Mama 4 plus”, „Maluch plus”, „Dobry start”, „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”, które będą nadal prowadzone.
Skąd pieniądze na 800 plus?
Założenia powyższe mają być finansowane ze środków pozyskanych w drodze dalszego uszczelniania systemu podatkowego.
Przemoc wobec dzieci. Co możesz zrobić jako sąsiad?Monika Świetlińska
Przedstawiciele władz liczą także na to, że skutkiem spodziewanego wzrostu gospodarczego zwiększą się wpływy do budżetu państwa.
Jak wynika z rządowych szacunków, z programu „Rodzina 500 plus” korzysta obecnie ponad 6,5 miliona dzieci, a jego roczny koszt wynosi około 40 mld złotych.
Jeśli zapowiedzi partii rządzącej staną się faktem, suma ta wzrośnie do 64 mld złotych (dodatkowe 24 mld złotych stanowić będą 0,7-0,8% PKB).
Opozycja proponuje
We środę (17 maja) do Sejmu trafił natomiast, zgłoszony przez Koalicję Obywatelską, projekt ustawy zakładający waloryzację „500 plus” już od 1 czerwca.
Czy prawo nakłada jakieś obowiązki na dzieci?Jakub Stasak
W jego uzasadnieniu czytamy:
„Świadczenie to nie było waloryzowane przez 8 lat, pomimo tego, że jego realna wartość w odniesieniu do kosztów życia rokrocznie spadała. Obecnie w efekcie znaczącej inflacji i braku perspektyw na szybkie jej ograniczenie do celu NBP (2,5%) zachodzi potrzeba szybkiej waloryzacji świadczenia wychowawczego, którego wartość w odniesieniu do realiów rynkowych spadła niemal o połowę. Podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego do kwoty 800,00 zł sprawi, że realna wartość świadczenia na koniec 2023 roku będzie zbliżona do tej z momentu jego pierwszego wprowadzenia”.
Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza zaś do głosowanego projektu waloryzacji świadczenia zgłosić poprawkę, wedle której jego podwyższona wersja przysługiwałaby wyłącznie osobom pracującym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.