Ciężar dowodu

Na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek dowodowy w zakresie spełnienia obowiązków informacyjnych. Jak skutecznie udowodnić wywiązanie z obowiązków?

Biuro z dokumentami

Art. 24 ustawy o prawach konsumenta

 Ciężar dowodu spełnienia obowiązków informacyjnych określonych w art. 12 spoczywa na przedsiębiorcy.

Ustawa o prawach konsumenta zobowiązuje przedsiębiorcę do spełnienia 21 obowiązków informacyjnych najpóźniej w chwili złożenia zamówienia przez klienta w sklepie internetowym. Dodatkowo przedsiębiorca ma obowiązek potwierdzić na trwałym nośniku informacje przekazane konsumentowi w zakresie wyżej wspomnianych obowiązków.

Przepis art. 24 nakłada kolejny bardzo ważny obowiązek. Przedsiębiorca musi udowodnić, że spełnił obowiązki informacyjne względem konsumenta.

W wypadku powstania sporu w zakresie tego, czy przedsiębiorca przekazał konsumentowi wszystkie informacje wymagane przez art 12, brak dowodów świadczy na niekorzyść przedsiębiorcy.

W praktyce przedsiębiorca powinien archiwizować całą korespondencję pomiędzy konsumentem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!