Co grozi za utratę dokumentów tożsamości?

Utrata dokumentów tożsamości na skutek kradzieży lub zaginięcia jest poważną sprawą, której nie wolno bagatelizować. Po utracie dokumentu należy go natychmiast zastrzec w banku lub odpowiednim urzędzie. W przeciwnym razie mogą nas spotkać przykre konsekwencje. Co konkretnie grozi za utratę dokumentów tożsamości? 

Co grozi za utratę dokumentów tożsamości?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 15 lutego 2024

Utrata dokumentów tożsamości — czy jest karalna?

Utrata dokumentów tożsamości nie jest przestępstwem, toteż nie trzeba jej zgłaszać policji w przypadku zgubienia dokumentów. Jeśli jednak doszło do ich kradzieży, wówczas należy o tym fakcie poinformować policję. O ile brak prawa jazdy przy sobie w trakcie jazdy samochodem nie grozi mandatem, czy pouczeniem, pod warunkiem posiadania innego dokumentu tożsamości, to brak dowodu osobistego w trakcie próby wylegitymowania przez policję może skończyć się zatrzymaniem. 

Co zrobić po utracie dokumentów tożsamości?

W przypadku utraty dowodu osobistego należy niezwłocznie zastrzec dokument w swoim banku lub jednym z banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób. Dane zostaną automatycznie przekazane do systemu Dokumenty Zastrzeżone, w którym uczestniczą wszystkie banki w Polsce. Oprócz banków w systemie jest szereg innych firm i instytucji, które weryfikują tożsamość klientów. Ich pełna lista nie jest ujawniana, ponieważ ułatwiłoby to pracę oszustom. Są to np. firmy leasingowe, dostawcy Internetu, operatorzy telefoniczni, wypożyczalnie. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie utraty w dowolnym urzędzie gminy lub przez internet, co wymaga posiadania profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego lub e-dowodu. Jeśli do utraty dowodu doszło poza granicą kraju, takiego zgłoszenia należy dokonać w konsulacie.

Czy legitymacja jest dokumentem tożsamości?Czy legitymacja jest dokumentem tożsamości?Małgorzata Łaziuk

W podobny sposób postępuje się w sytuacji utraty prawa jazdy lub paszportu. W pierwszej kolejności należy je zastrzec w banku, a następnie zgłosić ich brak odpowiednio we właściwym wydziale komunikacji i punkcie paszportowym.

Możliwe konsekwencje utraty dokumentów tożsamości

Do możliwych konsekwencji utraty dokumentów tożsamości zalicza się m.in. sytuacje posługiwania się cudzymi dokumentami, takie jak:

  • próby wyłudzenia pożyczek lub kredytów w bankach i firmach pożyczkowych,
  • wynajem pokoi hotelowych i mieszkań i domów, celem kradzieży wyposażenia,
  • przywłaszczenie mienia z wypożyczalni, np. aut lub sprzętu pływającego,
  • zakładanie fikcyjnych podmiotów gospodarczych i dokonywanie przestępstw podatkowych,
  • uzyskanie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej,
  • korzystanie z praw obywatelskich,
  • wyrobienie fałszywych dokumentów,
  • spowodowanie wypadku komunikacyjnego i podanie twoich danych jako sprawcy zdarzenia,
  • utrata paszportu może uniemożliwić planowane podróże. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!