Co znalazło się w ustawie budżetowej na 2024?

Kiedy nowy rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, swój projekt w tym zakresie złożył prezydent RP. W odpowiedzi na propozycję Andrzeja Dudy rząd przygotował projekt kolejny. Jaki więc ostateczny kształt będzie mieć budżet na zbliżający się rok?

Co znalazło się w ustawie budżetowej na 2024?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 grudnia 2023

Rząd Polski, kierowany przez Premiera Donalda Tuska, przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2024, który obejmuje nie tylko istotne inwestycje społeczne i edukacyjne, ale również nowe środki na zdrowie w odpowiedzi na weto prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy jednak, jak toczy się sprawa ustalania budżetu państwa polskiego na nadchodzący rok...

Jakie zabezpieczenia przewiduje prawo dla pracowników w trudnej sytuacji?Jakie zabezpieczenia przewiduje prawo dla pracowników w trudnej sytuacji? Katarzyna Leszczak

– To, co dla nas najważniejsze, to zapewnienie w budżecie państwa na 2024 r. pieniędzy na te wydatki, które wypełniają zobowiązania wobec milionów Polek i Polaków – podkreślił 19 grudnia premier Donald Tusk. To m.in. podwyżki dla nauczycieli oraz pracowników sfery budżetowej, finansowanie in-vitro czy telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Jednocześnie rząd chciał kontynuować dotychczasowe działania, w tym m.in. realizację programu Rodzina 800+ czy wypłatę tzw. 13. i 14. emerytury.

Dochody budżetu państwa w 2024 r. miały w ten sposób wynieść ok. 682 mld zł, a wydatki powinny ukształtować się na poziomie ok. 866 mld zł. Deficyt budżetu państwa miał wynieść 184 mld zł. 

Wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników budżetówki

Zgodnie z zapowiedzią, rząd Premiera Donalda Tuska w budżecie na 2024 r. chce zapewnić środki na podwyżki dla nauczycieli. Średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 30 proc., a w przypadku nauczycieli początkujących – o 33 proc. Podwyżki obejmą również nauczycieli przedszkolnych i akademickich.

– Pamiętaliśmy także, zgodnie z naszymi zobowiązaniami, o nauczycielkach i nauczycielach przedszkolnych. I tutaj przeznaczyliśmy dodatkowe 2,3 miliarda zł dotacji przedszkolnej dla samorządów na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli i nauczycieli w przedszkolach. To samo dotyczy nauczycieli, nauczycielek akademickich – także wzrost o 30% – poinformował premier.

Pomoc finansowa w trudnej sytuacji. Gdzie można się zgłosić?Pomoc finansowa w trudnej sytuacji. Gdzie można się zgłosić? Małgorzata Łaziuk

Wzrosną również wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej. – Zapewniamy w budżecie wzrost wynagrodzeń i uposażeń, w tym kwot bazowych, o 20 proc. dla wszystkich pracowników państwowej sfery budżetowej oraz żołnierzy i funkcjonariuszy –  także celników – przekazał szef rządu. Jednocześnie podkreślił, że podwyżki nie będą dotyczyć osób, które zajmują najwyższe stanowiska polityczne.

Ponadto...

Ustawa budżetowa na 2024 rok przewiduje ona wygospodarowanie 500 milionów złotych na finansowanie procedury in-vitro oraz wprowadzenie programu "Aktywny Rodzic", który oferuje wsparcie finansowe w wysokości 1500 złotych.

Rząd Premiera Donalda Tuska zapowiedział również podwójną waloryzację rent i emerytur w sytuacji, gdy inflacja przekroczy 5%. Dodatkowo, 10 milionów złotych zostanie przeznaczonych na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oraz środki na naukę języka śląskiego.

Ponadto, 3,2 miliarda złotych trafi do samorządów w ramach subwencji ogólnej, celem naprawy krzywd związanych z centralizacją i dotychczasowym niesprawiedliwym rozdziałem środków.

Rząd kontynuuje również realizację istniejących programów, takich jak "Rodzina 800+", Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie opłat za żłobki i kluby dziecięce, wypłatę 13. i 14. emerytury, oraz świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci. Ustawa przewiduje również wsparcie dla osób niepełnosprawnych, kół gospodyń wiejskich, orkiestr dętych i klubów sportowych.

Do końca marca 2024 roku obowiązywać będzie obniżona stawka VAT na żywność i określone produkty lecznicze, a stawka VAT dla towarów rolnych wyniesie 8%.

Rząd kontra Prezydent

Wszystko to zostało wpisane do ustawy budżetowej. Głośno jednak zrobiło się wokół projektu ustawy okołobudżetowej, która jest zupełnie czymś innym niż ustawa budżetowa. Wiele osób jednak nie widzi między nimi różnicy, a jest to błąd. W skrócie... zmiany w ustawie okołobudżetowej, np. dotyczącej finansowania mediów publicznych, nie będzie miało wpływu na to, co zostało zapisane w ustawie budżetowej.

Co to jest Fundusz Kościelny?Co to jest Fundusz Kościelny?Monika Świetlińska

I o ile prezydent nie może zawetować ustawy budżetowej, może to zrobić z każdą inną ustawą, w tym z tzw. ustawą okołobudżetową. To też uczynił.

23 grudnia Andrzej Duda napisał na x (Twitter): - Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić.

27 grudnia nowy rząd podjął decyzję o przygotowaniu nowej ustawy okołobudżetowej. 3 mld zł przewidziane dla mediów publicznych zostaną przeznaczone na dofinansowanie onkologii i psychiatrii dziecięcej, leczenia chorób rzadkich u dzieci oraz dofinansowanie leczenia chorób onkologicznych. 

- W nowym projekcie ustawy okołobudżetowej 3 mld zł, które były przewidziane dla publicznej radiofonii i telewizji, zostaną przeznaczone na dofinansowanie onkologii i psychiatrii dziecięcej, leczenia chorób rzadkich u dzieci oraz dofinansowanie leczenia chorób onkologicznych - przekazał Donald Tusk, dodając: - W najbliższych dniach Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże dalsze informacje dotyczące finansowania mediów publicznych.

Rozmowy między rządem a prezydentem nie dotyczą więc samej ustawy budżetowej, ale ustaw jej towarzyszących, nazywanych potocznie okołobudżetowymi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!