Przejęcie infrastruktury SIMBOX-ów przez CBZC
Policjanci z CBZC przejęli infrastrukturę “SIMBOX-ów”, zatrzymując czterech cyberprzestępców. Jedna z ofiar oszustów straciła aż 318 tys. złotych.
- Damian Jemioło
- /
- 27 grudnia 2023
Fot: CBZC
Cyberprzestępcy wykorzystali 10 tys. kart SIM
Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) przejęli infrastrukturę "SIMBOX-ów" i zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w cyberprzestępstwie. Mundurowi przeszukali aż sześć miejsc na terenie Poznania i Warszawy, gdzie odkryli, m.in. około 10 tysięcy starterów kart SIM różnych operatorów komórkowych. Służyły one cyberprzestępcom do ukrywania swojej tożsamości. Ta infrastruktura umożliwiała nie tylko anonimizację, ale także wykorzystanie jej w innych przestępstwach, takich jak oszustwa inwestycyjne.
Nie wskazał kierującego pojazdem. Dostał 8 tysięcy złotych mandatu Michał Górecki
Jeden z zatrzymanych odpowie przed Prokuraturą Regionalną w Poznaniu za bezprawne uzyskanie dostępu do informacji oraz wpływanie na automatyczne przetwarzanie danych informatycznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Sąd Rejonowy w Poznaniu-Starym Mieście zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.
Stracił 318 tys. złotych
Równolegle, w Białymstoku, policjanci CBZC ujawnili grupę fałszywej internetowej agencji maklerskiej, która oszukała jednego z pokrzywdzonych na ponad 318 tysięcy złotych. Sprawcy, podszywając się pod przedstawicieli agencji, wprowadzili w błąd pokrzywdzonego co do inwestycji.
To jednak nie koniec, bo w ostatnich dniach policjanci wkroczyli na teren województwa opolskiego i zachodniopomorskiego, gdzie odkryli infrastrukturę techniczną służącą cyberprzestępcom do wysyłania wiadomości oraz wykonywania zanonimizowanych połączeń telefonicznych.
Zatrzymano trzy osoby, a dwie z nich usłyszały zarzuty oszustw internetowych. W wyniku działań ujawniono dokumentację świadczącą o przyjmowaniu dużych sum pieniędzy od klientów platformy maklerskiej, dokumentację bankową, karty bankomatowe, a także telefony komórkowe i laptopa.
Zatrzymani zostali aresztowani na okres trzech miesięcy. Dotychczas ustalono, że liczba osób pokrzywdzonych przez fałszywą agencję maklerską może być znacznie większa, a poniesione straty przekraczają milion złotych. Śledczy nadal intensywnie pracują, aby ustalić kolejne osoby mogące być zaangażowane w przestępstwa związane z wykorzystaniem zabezpieczonej infrastruktury.
Pijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dniaMartyna Kowalska
Jednak liczba pokrzywdzonych przez fałszywą agencję maklerską może być znacznie większa, a łączne straty przekraczają milion złotych. Sprawa ciągle ma charakter rozwojowy i mundurowi nie wykluczają, że w najbliższych dniach zostaną ujęte kolejne osoby, które mogły mieć związek z oszustwem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.