Przejęcie infrastruktury SIMBOX-ów przez CBZC

Policjanci z CBZC przejęli infrastrukturę “SIMBOX-ów”, zatrzymując czterech cyberprzestępców. Jedna z ofiar oszustów straciła aż 318 tys. złotych. 

Przejęcie infrastruktury SIMBOX-ów przez CBZC
  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 grudnia 2023

Fot: CBZC

Cyberprzestępcy wykorzystali 10 tys. kart SIM

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) przejęli infrastrukturę "SIMBOX-ów" i zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w cyberprzestępstwie. Mundurowi przeszukali aż sześć miejsc na terenie Poznania i Warszawy, gdzie odkryli, m.in. około 10 tysięcy starterów kart SIM różnych operatorów komórkowych. Służyły one cyberprzestępcom do ukrywania swojej tożsamości. Ta infrastruktura umożliwiała nie tylko anonimizację, ale także wykorzystanie jej w innych przestępstwach, takich jak oszustwa inwestycyjne.

Nie wskazał kierującego pojazdem. Dostał 8 tysięcy złotych mandatuNie wskazał kierującego pojazdem. Dostał 8 tysięcy złotych mandatu Michał Górecki

Jeden z zatrzymanych odpowie przed Prokuraturą Regionalną w Poznaniu za bezprawne uzyskanie dostępu do informacji oraz wpływanie na automatyczne przetwarzanie danych informatycznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Sąd Rejonowy w Poznaniu-Starym Mieście zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.

Stracił 318 tys. złotych

Równolegle, w Białymstoku, policjanci CBZC ujawnili grupę fałszywej internetowej agencji maklerskiej, która oszukała jednego z pokrzywdzonych na ponad 318 tysięcy złotych. Sprawcy, podszywając się pod przedstawicieli agencji, wprowadzili w błąd pokrzywdzonego co do inwestycji. 

To jednak nie koniec, bo w ostatnich dniach policjanci wkroczyli na teren województwa opolskiego i zachodniopomorskiego, gdzie odkryli infrastrukturę techniczną służącą cyberprzestępcom do wysyłania wiadomości oraz wykonywania zanonimizowanych połączeń telefonicznych. 

Zatrzymano trzy osoby, a dwie z nich usłyszały zarzuty oszustw internetowych. W wyniku działań ujawniono dokumentację świadczącą o przyjmowaniu dużych sum pieniędzy od klientów platformy maklerskiej, dokumentację bankową, karty bankomatowe, a także telefony komórkowe i laptopa.

Zatrzymani zostali aresztowani na okres trzech miesięcy. Dotychczas ustalono, że liczba osób pokrzywdzonych przez fałszywą agencję maklerską może być znacznie większa, a poniesione straty przekraczają milion złotych. Śledczy nadal intensywnie pracują, aby ustalić kolejne osoby mogące być zaangażowane w przestępstwa związane z wykorzystaniem zabezpieczonej infrastruktury.

Pijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dniaPijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dniaMartyna Kowalska

Jednak liczba pokrzywdzonych przez fałszywą agencję maklerską może być znacznie większa, a łączne straty przekraczają milion złotych. Sprawa ciągle ma charakter rozwojowy i mundurowi nie wykluczają, że w najbliższych dniach zostaną ujęte kolejne osoby, które mogły mieć związek z oszustwem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!