Co zrobić ze starymi lekami?
Każdy przeterminowany lek, co do zasady jest odpadem niebezpiecznym, dlatego nie można wyrzucać go do kontenera z odpadami komunalnymi lub kanalizacji! Nawet niewielkie ilości medykamentów mogą stanowić poważne zagrożenie dla zwierząt i ludzi!
- Mikołaj Frączak
- /
- 26 sierpnia 2021
Przeterminowany lek – co z nim zrobić?
Każdy przeterminowany lek, nawet jeśli termin jego zdatności do spożycia minął niedawno, nie powinien być przyjmowany przez pacjenta. Zwrócić należy uwagę zarówno na datę dzienną przydatności jak również (co jest równie istotne!) maksymalny czas zdatności leku po otwarciu opakowania.
Zdarza się, że termin oznaczony datą dzienną na opakowaniu przypada np. dopiero za rok, ale inne oznaczenie umieszczone obok wskazuje, że lek można użyć jedynie w ciągu miesiąca od otwarcia (dotyczy np. syropów). Wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na tę drugą informację i pozbyć się starego medykamentu.
Gdzie wyrzucać leki?
Najlepszą drogą jest oddanie przeterminowanego leku do apteki, która posiada odpowiednio przygotowany pojemnik. Pozwala on na bezpieczne zdeponowanie medykamentu. Pojemniki te fachowo określa się mianem konfiskatorów. Ich budowa zapobiega np. przeciekaniu płynów.
Nie ma także możliwości, by osoba trzecia wyciągnęła z niego oddany do utylizacji lek. W większości przypadków, leki odkłada się na specjalną półkę znajdującą się pod pokrywą. Po jej zamknięciu nie można już ich wyjąć z powrotem.
Gruz do segregacji – za niedopełnienie obowiązku aresztMichał Górecki
Ile kosztuje utylizacja leków?
Pacjent, który oddaje do utylizacji przeterminowane leki, nie płaci za to nic. Nie jest też zobowiązany do zakupów w danej aptece. Po prostu, podchodzi do pojemnika i wyrzuca leki. Nikt z tego powodu nie ma prawa żądać opłaty lub konieczności zakupu jakiegoś produktu!
Co dzieje się z przeterminowanymi lekami?
Pojemniki, do których wyrzucamy przeterminowane leki, są otwierane wyłącznie przez osoby pracujące w firmach zajmujących się odbiorem odpadów niebezpiecznych. W kolejnym kroku trafiają one do zakładów utylizacyjnych, spełniających określone standardy.
Jak przygotować leki do utylizacji?
Pamiętajmy, do pojemników na niepotrzebne lub przeterminowane leki nie wolno wyrzucać innych produktów np. baterii (co czasem się zdarza). Warto wyrzucać jedynie blistry z tabletkami, bez tekturowego opakowania. Oszczędzamy w ten sposób pojemność pojemnika. W razie wątpliwości należy skontaktować się pracownikiem apteki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.