Kolizja samochodu ze zwierzęciem hodowlanym – kto ponosi koszty naprawy?

Do kolizji samochodów ze zwierzętami hodowlanymi dochodzi znaczenie rzadziej niż zdarzeń z udziałem dzikich czworonogów. Jeśli jednak dojdzie do takiego zdarzenia, starty mogą być równie poważne. Kto odpowiada za pokrycie szkód w takiej sytuacji? Co należy zrobić?

Kolizja samochodu ze zwierzęciem hodowlanym – kto ponosi koszty naprawy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 sierpnia 2021

Potrącenie zwierzęcia domowego

Jeżeli doszło do szkody wyrządzonej przez zwierze domowe, odpowiedzialność za ewentualne straty ponosi właściciel takiego zwierzęcia. Zgodnie z przepisami, nie są to wyłącznie koty czy psy. Zdarza się, że do kategorii „zwierząt domowych” zalicza się także bydło oraz drób, przy założeniu, że ich właściciel nie prowadzi gospodarstwa domowego. 

Jeżeli dojdzie do takiej kolizji, w pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, czy nikomu z podróżujących z nami osób nic się nie stało (np. w wyniku gwałtownego hamowania). Następnie, należy ocenić stan zwierzęcia. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać go na pastwę losu! Jeżeli nie jesteśmy w stanie ustalić, kto jest właścicielem zwierzęcia, w jego odnalezieniu może pomóc nam policja. Zwierze, które żyje, ale jest ranne, powinien obejrzeć weterynarz.

Jeżeli właściciel zwierzęcia nie jest rolnikiem, odszkodowanie może zostać wypłacone np. z polisy OC w życiu prywatnym. Jeśli nie posiada takiego ubezpieczenia, straty musi pokryć z własnej kieszeni.

Zderzenie z dzikim zwierzęciem. Co robić?Zderzenie z dzikim zwierzęciem. Co robić?Mikołaj Frączak

Potrącenie zwierzęcia hodowlanego

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli dojdzie do kolizji ze zwierzęciem należącym do właściciela gospodarstwa rolnego. Podobnie jak w poprzednim przypadku, w ustaleniu właściciela może pomóc nam policja, która dodatkowo spisze odpowiedni protokół. Rolnicy co do zasady muszą posiadać polisę OC, choć zdarza się, że niektórzy zaniedbują ten obowiązek. Wówczas sprawą zajmie się UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który może ściągnąć od nieubezpieczonego rolnika należną sumę. 

Czy pies może być zwierzęciem gospodarskim? 

W przypadku gospodarstw rolnych także pies może zostać uznany za zwierze gospodarskie i wcale nie musi być psem pasterskim. Może na przykład pilnować podwórka. Trzeba jednak przyznać, że czasami z tą klasyfikacją bywają problemy i sami ubezpieczyciele różnie podchodzą do takich spraw.

Nie ustaliłem właściciela potrąconego zwierzęcia

Jeżeli nie udało się ustalić właściciela zwierzęcia, z którym zderzyliśmy się, nie mamy innego wyjścia. Za naprawę samochodu płacimy z własnej kieszeni. Ewentualnie z ubezpieczenia AutoCasco. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!