Czy jest kara za brak meldunku?
Obowiązek meldunkowy obejmuje wszystkich obywateli oraz cudzoziemców decydujących się na zostanie w Polsce dłużej niż okres wskazany w przepisach. Co warto o nim wiedzieć? Jak można się zameldować? Czy są przewidziane kary za brak meldunku?
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 27 września 2024
Obowiązek meldunkowy — czym jest?
W Polsce funkcjonuje obowiązek meldunku, który dotyczy nie tylko obywateli, ale również cudzoziemców. Każda osoba, która przebywa na terytorium Polski, powinna zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego (pobyt powyżej 90 dni) w określonym terminie. Meldunku należy dokonać najpóźniej 30 dnia od przyjazdu do kraju.
Czym są księgi wieczyste? Jakub Stasak
Osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych lub mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, powinny być zameldowane przez rodziców, opiekunów prawnych lub opiekunów faktycznych.
Obowiązek meldunkowy obywateli i cudzoziemców polega na:
- zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego,
- wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
- zgłoszeniu wyjazdu za granicę,
- zgłoszeniu powrotu z wyjazdu z zagranicy.
W jaki sposób można się zameldować?
Osoby będące właścicielami lokalu lub posiadające inny tytuł prawny i są wpisane do księgi wieczystej, mogą zameldować się samodzielnie przez Internet. Wizyta w urzędzie nie jest również wymagana przy zameldowaniu niepełnoletniego dziecka, pod warunkiem że w rejestrze PESEL znajduje się PESEL rodzica. W takim przypadku system automatycznie zamelduje dziecko, jeśli dane rodzica lub dziecka są wpisane do księgi wieczystej, a adres lokalu się zgadza.
W jakich przypadkach można podnieść czynsz?Katarzyna Leszczak
W urzędzie gminy można zameldować się osobiście lub przez pełnomocnika. Osoby niemające zdolności do czynności prawnych lub mające ograniczoną zdolność do czynności prawnych mogą być zameldowane przez rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.
Warto pamiętać, że dokumenty należy złożyć najpóźniej 30 dni po zamieszkaniu w lokalu, w którym dokonuje się zameldowania.
Czy są kary za brak meldunku?
Meldunek w Polsce jest obowiązkowy zarówno dla obywateli polskich, jak i zagranicznych, jednak prawo nie przewiduje kar za jego brak dla obywateli Polski. Choć w 2018 roku planowano likwidację meldunku, pozostał on w mocy, ponieważ okazuje się przydatny w wielu codziennych sytuacjach.
Kary za brak meldunku mogą dotyczyć głównie cudzoziemców spoza UE, EFTA i Szwajcarii, którzy mogą zostać ukarani grzywną. Wyjątek stanowią obcokrajowcy, których członkowie rodziny są obywatelami tych krajów. W takich przypadkach stosuje się przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, które mogą przewidywać różne sankcje.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.