Czy można odstąpić od umowy z biurem podróży?

Zaplanowanie wakacji z biurem podróży z wyprzedzeniem ma swoje plusy, jednak w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, chorób, nieszczęśliwych wypadków może okazać się to problematyczne. Czy konsument ma prawo w takich sytuacjach do odstąpienia od umowy z biurem podróży?

Czy można odstąpić od umowy z biurem podróży?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 9 lipca 2024

Czy można odstąpić od umowy z biurem podróży?

Według przepisów klient ma prawo zrezygnować z wycieczki, a tym samym odstąpić od umowy z biurem podróży z dowolnego powodu i w każdym momencie. O chęci rezygnacji należy jak najszybciej poinformować organizatora wycieczki poprzez złożenie na piśmie odstąpienia od umowy zakupu wycieczki. Należy przy tym dopilnować, aby biuro potwierdziło przyjęcie dokumentu. Jest to bardzo ważna kwestia ze względu na fakt, że to termin rezygnacji wpływa na wysokość kary finansowej nałożonej przez biuro podróży w związku z odwołaniem udziału w wycieczce. 

Ile może kosztować rezygnacja z wycieczki?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że im wcześniej przed rozpoczęciem wycieczki zrezygnujemy z niej, tym niższą zapłacimy karę. Dokładne zestawienie kosztów rezygnacji z wycieczki znajdziemy w Ogólnych Warunkach Uczestnictwa przedstawionych przez biuro podróży. Każde biuro ustala swój własny wykaz kosztów rezygnacji, w zależności od momentu dokonania odstąpienia od umowy.

Kiedy i jak złożyć reklamację nieudanych wakacji?Kiedy i jak złożyć reklamację nieudanych wakacji?Anna Pakaszewska-Cetera

Ogólnie rzecz biorąc, biura w Polsce przyjmują zwykle, że jeśli odstąpienie od umowy miało miejsce do 40 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, kara wynosi ok. 20-25% ceny wycieczki, jeśli ok. 14 dni przed imprezą — kara wyniesie ok. 50-60% ceny wycieczki, a jeżeli rezygnacja z wycieczki nastąpi od trzech do jednego dnia przed jej rozpoczęciem, wówczas kara wyniesie ok. 90% wartości wycieczki. Rezygnacja z imprezy w dniu jej rozpoczęcia lub w czasie jej trwania będzie się wiązała z obowiązkiem zapłaty 100% jej wartości.   

Jak można zabezpieczyć się przed kosztami rezygnacji z imprezy turystycznej?

Mając na uwadze fakt, że nieszczęśliwe wypadki lub inne niesprzyjające okoliczności mogą pokrzyżować wakacyjne plany turystom, towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. W razie rezygnacji z wycieczki ubezpieczyciel zwraca ubezpieczonemu całość lub większość środków, które ten wpłacił na poczet imprezy turystycznej. Tego rodzaju ubezpieczenie znajduje również zastosowanie w przypadku pojedynczych usług turystycznych jak bilety na samolot, czy noclegi. Ubezpieczenie również działa, gdy zrezygnujemy z wycieczki w czasie jej trwania, wówczas ubezpieczyciel może zwrócić środki za niewykorzystaną część wyjazdu, jak również pokryć koszty powrotu ubezpieczonego do domu. 

Kiedy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji będzie obowiązywać?

Należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie od kosztów rezygnacji będzie miało zastosowanie wyłącznie w określonych przypadkach. Chodzi tutaj o “nagłe, nieprzewidziane sytuacje, niezależne od osoby ubezpieczonej”. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własny katalog takich sytuacji, który znajduje się z Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przed zakupem ubezpieczenia warto się z nim zapoznać. Zwykle obejmują:

  • nieszczęśliwy wypadek lub nagłą chorobę — zarówno ubezpieczonego, jak i bliskich i osób, które miały towarzyszyć mu w wycieczce; rezygnacja zostanie uznana, gdy odzyskanie zdrowia nie będzie możliwe do momentu rozpoczęcia wycieczki,
  • utratę niezbędnych do odbycia podróży dokumentów (paszport, dowód osobisty) na skutek kradzieży,
  • śmierć ubezpieczonego lub bliskiej osoby,
  • zdarzenia losowe wymagające obecności ubezpieczonego w miejscu zamieszkania, np. zalanie lub pożar mieszkania,
  • komplikacje w ciąży, jeśli nastąpiły po zawarciu umowy ubezpieczenia,
  • utratę pracy przez ubezpieczonego lub towarzysza podróży. 

Aby ubezpieczenie mogło zostać wypłacone, klient jest zobowiązany odpowiednio udokumentować przyczyny rezygnacji oraz trzymać się określonych procedur związanych z rezygnacją z wycieczki, np. złożyć oświadczenie o odstąpieniu umowy zakupu wycieczki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.