Jak bezpiecznie zarezerwować wakacyjną wycieczkę?

Rezerwując wakacyjny wyjazd przez Internet, możemy natknąć się na wiele fałszywych ofert — wypoczynku w hotelu, który nie istnieje, czy oszustów podszywających się pod właścicieli obiektów noclegowych. Na co należy zwrócić uwagę przy rezerwacji wakacyjnego wyjazdu, aby nie dać się oszukać?

Jak bezpiecznie zarezerwować wakacyjną wycieczkę?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 12 lipca 2024

Upewnij się, że firma działa legalnie 

Aby legalnie działać w Polsce, każde biuro podróży musi być wpisane do specjalnego rejestru — Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych i stosować się do przepisów zawartych w ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Przed wykupieniem wycieczki warto sprawdzić, czy dane biuro podróży posiada taki wpis, ponieważ tylko legalnie prowadzone biuro gwarantuje bezpieczny i spokojny wypoczynek. Gwarancję tę zapewnia m.in. zabezpieczenie na rzecz klientów na wypadek niewypłacalności. W przypadku problemów finansowych biura podróży zabezpieczenie pokryje koszty zwrotu wpłat klientów za anulowane wycieczki. Jeśli środki z gwarancji ubezpieczeniowej nie będą wystarczające, wówczas koszty zwrotu pokryje drugi filar zabezpieczeń — Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Kiedy i jak złożyć reklamację nieudanych wakacji?Kiedy i jak złożyć reklamację nieudanych wakacji?Anna Pakaszewska-Cetera

W przypadku hoteli lub apartamentów warto sprawdzić, czy ich właściciel rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą. W tym celu należy sprawdzić stronę CEIDG, gdzie znajdziesz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (indywidualnie lub jako spółka cywilna). Nie znajdziesz tam jednak spółek prawa handlowego (np. spółki akcyjnej, spółki z o.o.) – te są dostępne na stronach Krajowego Rejestru Sądowego.

Warto również sprawdzić Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich. Marszałkowie Województw prowadzą ewidencję obiektów hotelarskich, na podstawie których powstał centralny wykaz – CWOH. Ewidencja obejmuje hotele, motele, pensjonaty, kempingi, domy wycieczkowe, schroniska i schroniska młodzieżowe. W ewidencji marszałków województw nie znajdziemy jednak pól biwakowych – ich rejestrację prowadzi wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy dla danej gminy.

Sprawdź, czy strona internetowa jest wiarygodna

W dzisiejszych czasach trzeba być świadomym, że stronę internetową może stworzyć praktycznie każdy, a tym samym skutecznie podszyć się pod witrynę znanego, legalnie działającego hotelu. Nie jest żadnym problemem ściągnięcie zdjęć prawdziwego hotelu i podanie własnego numeru konta bankowego. 

Aby się przed tym ustrzec, możemy sprawdzić, do kogo należy domena strony internetowej. Zanim zarezerwujemy nocleg i wykonamy przelew, warto sprawdzić wiek domeny i jej właściciela. Takie informacje znajdziemy w bazie WHOIS (dla domen z końcówką.pl). Jeśli domena należy do firmy, dane właściciela będą dostępne. W przypadku domen należących do osób prywatnych, dane abonenta są ukryte, ale nadal można sprawdzić wiek domeny.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Upewnij się, że korzystasz z zaufanego i renomowanego portalu turystycznego lub biura podróży. Przeczytaj opinie innych klientów i sprawdź, czy firma ma dobre recenzje oraz, czy jest odpowiednio zarejestrowana. Czytaj dokładnie i uważnie wszystkie umowy, upewnij się, że rozumiesz wszystkie opłaty i warunki rezerwacji. Zawsze zachowuj kopie wszystkich dokumentów związanych z rezerwacją, takich jak potwierdzenie płatności, warunki umowy itp. Przy płatnościach przez Internet korzystaj z bezpiecznych metod, takich jak karty kredytowe lub systemy płatności zabezpieczone, np. PayPal, Blik itp. Unikaj dokonywania przelewów bankowych na konto osobiste. Dla pewności możesz skontaktować się z firmą przed dokonaniem płatności, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące rezerwacji. Potwierdź szczegóły rezerwacji i upewnij się, że rozmawiasz z przedstawicielem firmy. 

Unikaj podawania poufnych danych osobowych lub finansowych przez wiadomości e-mail lub na niezaufanych stronach internetowych. Nigdy nie podawaj w ten sposób również swoich PIN-ów. Sprawdź, czy e-mail, z którego pochodzi korespondencja, jest związany z organizacją, na którą powołuje się nadawca. Często adres e-mail nadawcy jest niewiarygodny lub niezgodny z podpisem pod treścią wiadomości. Nie otwieraj podejrzanych linków, zwłaszcza jeśli są one podejrzanie długie, zawierają błędy lub literówki. Zwracaj uwagę na linki przekazywane przez znajomych i sprawdzaj, czy faktycznie prowadzą do właściwej strony. Przestępcy coraz częściej uzyskują nielegalny dostęp do kont społecznościowych, podszywając się pod naszych znajomych i rodzinę.

Jeśli otrzymujesz ofertę od osoby prywatnej, upewnij się, że możesz zweryfikować jej wiarygodność. Jeżeli chcesz odkupić wakacje od innej osoby, skontaktuj się z biurem podróży i spotkaj się z właścicielem rezerwacji w biurze podróży, w którym była wykupiona wycieczka, lub skontaktuj się z internetowym biurem podróży, jeśli rezerwacja była dokonana online. Sprawdź, czy rezerwacja została opłacona i uzyskaj wszystkie potwierdzenia płatności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.