Czy można palić papierosy na balkonie lub klatce schodowej?
Ustawa antynikotynowa, która nałożyła zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, obowiązuje w Polsce od 2010 roku. W związku z tym, wiele osób zastanawia się, czy można palić papierosy na własnym balkonie lub klatce schodowej. Można, jednak należy liczyć się z tym, że w niektórych sytuacjach można dostać za to mandat.
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 17 maja 2023
Ustawa antynikotynowa
Palenie wyrobów tytoniowych jest szkodliwe nie tylko dla samego palacza, ale i też dla osób znajdujących się w jego otoczeniu. Dlatego też w 2010 roku weszła w życie ustawa antynikotynowa, która zakazuje palenia papierosów w miejscach publicznych. Zakaz ten dotyczy m.in. obiektów związanych ze służbą zdrowia, edukacją, kulturą, rozrywką i sportem, co oznacza, że palenie jest zabronione np. w kinach, restauracjach, szpitalach, stadionach, przystankach komunikacji miejskiej. Niektórych miejsc publicznych zakaz ten nie obejmuje i np. na chodnikach zwykle można palić.
Za złamanie zakazu palenia w danym miejscu grozi upomnienie lub mandat w wysokości od 20 do 500 zł.
Palenie papierosów na balkonie i klatce schodowej
Palenie wyrobów tytoniowych na balkonie i klatce schodowej nie jest zakazane bowiem przestrzenie te nie są uznawane za publiczne. Jednak wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe mogą samodzielnie wprowadzić takie zakazy do swoich regulaminów i wówczas każdy mieszkaniec jest obowiązany ich przestrzegać.
Czy można grillować na balkonie?Anna Petynia-Kawa
Pomimo tego, że palenie papierosów na balkonie, czy klatce schodowej jest legalne, nie oznacza, że może być całkowicie bezkarne. W sytuacjach, kiedy palący utrudnia życie innym mieszkańcom bloku, strąca popiół, czy wyrzuca dopalone lub niedopalone papierosy na tereny należące do sąsiadów, stwarza tym samym zagrożenie pożarowe i z tego powodu może otrzymać mandat w wysokości do 500 zł.
Co można zrobić z uciążliwym, palącym sąsiadem?
Sąsiad palący na swoim balkonie potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Dym i zapach palonych papierosów dostający się do mieszkania nie należy do najprzyjemniejszych, ani do zdrowych doznań. Osoby, które odczuwają negatywne skutki oddziaływania dymu papierosowego z balkonu sąsiada mogą w pierwszej kolejności zwrócić się do sąsiada z uprzejmą prośbą o zaprzestanie palenia na balkonie. Jeżeli kulturalna rozmowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, mają prawo zgłaszać skargi i dochodzić swoich roszczeń w drodze postępowania sądowego, z tytułu obowiązującej od 1964 roku ustawy zabraniającej właścicielowi nieruchomości podejmowania działań szkodliwych wobec osób mieszkających w ich sąsiedztwie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.