Czy natryskowe bramki dezynfekcyjne są bezpieczne?

Praktyczne i łatwe w zastosowaniu, ale czy bezpieczne? W ostatnim czasie do służb sanitarnych trafiło wiele zapytań dotyczących bezpieczeństwa oraz zasadności stosowania w miejscach publicznych tzw. natryskowych bramek dezynfekcyjnych. Główny Inspektor Sanitarny jest sceptyczny.

Czy natryskowe bramki dezynfekcyjne są bezpieczne?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 listopada 2020

Bramki dezynfekcyjne a koronawirus

Jesienna fala pandemii koronawirusa mocno uderzyła w Polskę. Nic więc dziwnego, że instytucje, w których występuje ruch osób sięgają po różne sposoby zabezpieczenia przed powstaniem ogniska choroby. Wśród pomysłów znajdują się natryskowe bramki dezynfekujące.

Główny Inspektor Sanitarny w swoim komunikacie zwraca uwagę na art. 5 ustawy z 9 października 2015 roku o produktach biobójczych (Dz.U. 2018 poz 2231 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z przytoczonym przepisem, stosować można jedynie te produkty biobójcze, które wcześniej zostały zarejestrowane zgodnie z obowiązującym prawem.

Czy natryskowe bramki dezynfekcyjne są legalne?

Według przepisów istotne jest to jakie środki biobójcze stosowane są w bramkach dezynfekcyjnych. Tego typu produkty powinny posiadać odpowiednie pozwolenie oraz zezwolenie na handel równoległy. Wystarczające może być także pozwolenie na obrót, które wydaje prezesa URLP czyli Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Tu pojawia się jedna ważna uwaga – jak do tej pory prezes URLP nie wydał pozwoleń dla produktów biobójczych stosowanych w bramkach, kabinach, tunelach czy tzw. kurtynach dezynfekcyjnych do spryskiwania ludzi.

Produkty biobójcze, niewpisane do Wykazu Produktów Biobójczych nie mogą być sprzedawane i stosowane. Stale uaktualniany wykaz takich środków można znaleźć tutaj.

Natryskowe bramki dezynfekcyjne a opinia WHO

KUPON RABATOWY

Główny Inspektor Sanitarny przytacza w swoim komunikacie rekomendację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zgodnie z nią spryskiwanie osób środkami dezynfekującymi w tunelach, bramkach czy kabinach „nie jest w żadnym wypadku zalecane z uwagi na narażenie i możliwe negatywne skutki stosowania produktów biobójczych”.

Natryskowe bramki dezynfekcyjne – opinia GIS

Jak czytamy w komunikacie GIS — „Główny Inspektor Sanitarny nie rekomenduje stosowania natryskowych bramek dezynfekcyjnych z powodu nieskutecznego działania w zwalczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 a także płynących zagrożeń dla zdrowia użytkownika wynikających z ich stosowania”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!