Mapa klauzul niedozwolonych. Sprawdź, czy twoja umowa ich nie zawiera

Rzecznik finansowy opublikował w sieci tzw. mapę klauzul niedozwolonych, które były stosowane przez banki w umowach kredytów walutowych. Ideą publikacji jest dotarcie do osób, które jak dotąd nie podjęły żadnych kroków prawnych związanych z zawartą umową. Rzecznik Finansowy zawarł w niej informacje na temat możliwych roszczeń z jakimi mogą wystąpić tacy klienci.

Mapa klauzul niedozwolonych. Sprawdź, czy twoja umowa ich nie zawiera
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 listopada 2020

Klauzule niedozwolone w kredytach walutowych

Jak wyjaśnia Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki, publikacja jest odpowiedzią na liczne pytania klientów banków, którzy zawarli umowy kredytu walutowego. Jak się okazuje, wielu z nich nie podjęło dotąd żadnych działań prawnych, co wynika często z braku pewności, czy znajdujące się w ich umowach postanowienia należą do grupy niedozwolonych. Klienci mają także problem ze sformułowaniem ewentualnych żądań.

Gdzie znajdę klauzule niedozwolone?

Mapa klauzul niedozwolonych została opublikowana przez Rzecznika Finansowego w internecie w dwóch wersjach. Wersja online znajduje się pod adresem https://rf.gov.pl/mapa-klauzul/. Istnieje także możliwość ściągnięcia pliku *.pdf, który można wydrukować i dołączyć do dokumentacji kredytowej.

Wspomniane zestawienie klauzul powstało w wyniku analizy umów i regulaminów kredytów hipotecznych, które były zawierane między 2002 a 2009 rokiem. Warto dodać, że eksperci Rzecznika Finansowego opierali się przede wszystkim na wzorcach, które zostały wcześniej przesłane przez klientów w ramach różnego rodzaju działań interwencyjnych. RF zaznacza, że nie zaprezentowanego wykazu nie należy traktować jako katalogu zamkniętego.

Co zrobić jeśli znalazłem klauzulę niedozwoloną?

Jeśli reklamacja po stronie banku została odrzucona, wówczas o interwencję można poprosić Rzecznika Finansowego, którego eksperci bezpłatnie analizują umowę oraz przedstawiają klientowi argumentów prawnych, cennych w dalszym postępowaniu. Kolejnym krokiem jest droga sądowa, podczas której RF może wesprzeć klienta przedstawiając tzw. istotny pogląd.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!