Czy nowy program Aktywny rodzic ułatwi godzenie pracy z rodzicielstwem?
Począwszy od 1 października, opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń przyznawanych w ramach programu „Aktywny rodzic”. Został on stworzony, aby pomóc rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do 3. roku życia.
- Jakub Stasak
- /
- 31 lipca 2024
Trzy nowe świadczenia
Tak przyznawaniem, jak i wypłatą wsparcia zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Opiekunowie aktywni zawodowo będą mogli skorzystać ze świadczenia „aktywni rodzice w pracy”.
Dotychczasowe dofinansowanie żłobkowe z ZUS zastąpi zaś świadczenie „aktywnie w żłobku”.
„Aktywnie w domu” – to z kolei wsparcie, które zajmie miejsce rodzinnego kapitału opiekuńczego – co niezwykle istotne, obejmie ono również pierwsze dziecko.
Opieka nad niemowlęciem to nie urlopKatarzyna Leszczak
Ważne: Prawo do niniejszych świadczeń jest niezależne od dochodów rodziny.
Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych program „Aktywny rodzic” obejmie ponad 570 tysięcy dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia.
Wystartuje on już 1 października – od tego właśnie dnia możliwe będzie składanie wniosków o nowe świadczenie, którego pierwsze wypłaty ZUS planuje na przełomie listopada i grudnia.
Termin powyższy wynika bezpośrednio z faktu, że weryfikacja danych rodziców nastąpi m.in. na podstawie dokumentów rozliczeniowych od ich pracodawców, dokumenty za październik przekazywane są natomiast odpowiednio do 5, 15 oraz 20 listopada.
Aktywni rodzice w pracy
Wsparcie to przeznaczone jest wyłączne dla rodziców i opiekunów aktywnych zawodowo.
Jak przygotować się na pierwszy lot samolotem z dzieckiem?Katarzyna Leszczak
Obejmie dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, które nie uczęszczają do żłobka, przedszkola ani klubu dziecięcego i nie są pod opieką opiekuna dziennego.
Świadczenie wyniesie 1500 złotych miesięcznie na dziecko lub 1900 złotych, w przypadku, gdy objęty nim maluch ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.
Aktywnie w żłobku
Omawiane wsparcie przysługiwać będzie rodzicom i opiekunom dzieci uczęszczającym do żłobka, klubu dziecięcego bądź pozostającym pod opieką dziennego opiekuna.
Jak często wymienia się piasek w piaskownicy?Małgorzata Łaziuk
Obecne dofinansowanie żłobkowe z ZUS wynosi do 400 złotych miesięcznie, nowe świadczenie pokryje zaś koszty do 1500 złotych na miesiąc lub nawet 1900 złotych, jeśli dziecko posiada odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.
Uwaga: Przyznane środki będą mogły zostać przeznaczone wyłącznie na pokrycie opłat wynikających z czesnego (bez kosztów wyżywienia).
Aktywnie w domu
Analizowane świadczenie obejmie każde dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.
Jak pozbyć się starych zabawek?Jakub Stasak
Zastąpi ono dotychczasowy rodzinny kapitał opiekuńczy, w odróżnieniu od którego dotyczyć będzie jednak także pierwszego dziecka.
Wsparcie wyniesie po 500 złotych miesięcznie – maksymalna łączna kwota do wykorzystania na jedno dziecko w okresie od 12. do 35. miesiąca życia to więc 12 tysięcy złotych.
Uwaga: W danym miesiącu na dziecko można będzie pobierać tylko jeden rodzaj świadczenia z programu „Aktywny rodzic”, przy czym, przewidziano również możliwość zastąpienia jednego rodzaju wsparcia innym (np. w przypadku zmiany sytuacji zawodowej wnioskodawcy).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.