Czy opłaca się wymienić rozbity ekran w telefonie?

Prędzej czy później większości użytkowników telefonów komórkowych zdarza się, że urządzenie wyślizgnie się ręki i upadnie na podłoże. Twarde lądowanie smartfona niestety często kończy się uszkodzeniem wyświetlacza. To, czy opłaca się wymienić rozbity ekran w telefonie, zależy od wielu czynników – stopnia uszkodzenia, ceny usługi serwisowej oraz wieku naszego urządzenia. Jak dokonać właściwej oceny opłacalności naprawy – wyjaśniamy!

Czy opłaca się wymienić rozbity ekran w telefonie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 października 2019

Stopień zniszczenia ekranu w telefonie komórkowym

Upraszczając, wyświetlacze telefonów komórkowych oferowanych obecnie na rynku składają się z trzech „warstw”. Najbardziej zewnętrzna to powszechnie nazywana „szybka” wykonana ze wzmocnionego szkła, odpornego z definicji na zarysowania i lżejsze upadki. Pod nią znajduje się przezroczysty digitizer, dzięki któremu ekran posiada właściwości sterowania dotykiem. Pod nimi umiejscowiony jest właściwy wyświetlacz LCD, który jak sama nazwa wskazuje, wyświetla nam określone treści.

Samsung galaxy z flip 3 a może Samsung S21?Samsung galaxy z flip 3 a może Samsung S21?Monika Świetlińska

Uszkodzona szybka i digitizer w telefonie

W wielu modelach szklana warstwa i digitizer są połączone ze sobą w taki sposób, że stanowią jeden wymienialny moduł. Jeżeli zatem, w wyniku upadku na naszym smartfonie pojawił się paskudny „pajączek” pęknięć, ale ekran nadal wyświetla treści i jest możliwa jego obsługa, pozostają nam dwie drogi. Albo przyzwyczajamy się do uszkodzeń, albo oddajemy telefon do serwisu. W takiej sytuacji najczęściej w grę wchodzi wymiana szybki wraz z zintegrowanym z nią digitizerem. Koszt takiej operacji zazwyczaj zamyka się w kwocie od stu kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

CZYTAJ TEŻ Umowa potwierdzona przez telefon. Kiedy jest ważna?

Uszkodzony wyświetlacz LCD

Dużo gorzej jest w sytuacji, w której nasz ekran przestał zupełnie działać i nie wyświetla treści. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że uszkodzona została „najgłębsza” i najdroższa warstwa, czyli ekran LCD. Zazwyczaj to właśnie między digitizerem a właściwym wyświetlaczem przebiega granica opłacalności naprawy telefonu. Naprawa tak głębokich uszkodzeń, nawet przy średnio-półkowych modelach może przekroczyć tysiąc złotych. Im bardziej zaawansowany telefon, tym droższa jest taka naprawa.

Kosztorys naprawy ekranu w telefonie komórkowym

Jak pokazaliśmy, uszkodzenie ekranu w smartfonie może nastąpić w różnym stopniu. Oddając telefon do naprawy w serwisie, najpierw poprośmy o kosztorys takiego przedsięwzięcia. Różnice w naprawie między autoryzowanymi a nieautoryzowanymi punktami naprawy mogą być znaczne – choć nie jest to regułą. Niektórzy producenci kuszą klientów promocjami na wymianę rozbitego ekranu, które cenowo wyglądają bardzo konkurencyjnie i co ważne, pozwalają na zachowanie gwarancji na sprzęt.

CZYTAJ TEŻ Jak skutecznie zablokować telemarketera? Unia Europejska proponuje specjalny prefiks

Niezależnie od tego, przed decyzją o oddaniu telefonu w konkretne ręce, poprośmy o oszacowanie stopnia uszkodzeń i kosztów naprawy. W wielu sytuacjach wystarczają bardzo pobieżne oględziny bez konieczności rozłożenia telefonu na czynniki pierwsze. Nie powinniśmy dać się zbyć prostym hasłem „naprawa już się nie opłaca” — bowiem taka ocena należy do nas i to po otrzymaniu konkretnej informacji dotyczącej ceny usługi i części zamiennych. Szczególnie w przypadku flagowców, za które trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, łatwiej zgodzić się nawet na kosztowną naprawę niż zdecydować na zakup podobnego urządzenia. 

CZYTAJ TEŻ Naprawa gwarancyjna trwa bardzo długo. Co robić?

Używanie telefonu z uszkodzonym ekranem

Wiele osób, szczególnie tych, które w krótkim czasie planują wymianę telefonu na nowy, decyduje się na pozostawienie uszkodzonej szybki, jeśli tylko sprzęt nadal spełnia swoje funkcje. Czasem wystarczy zabezpieczyć ekran naklejaną ochronną powłoką, by zminimalizować ryzyko postępowania pęknięć. Gorzej, jeśli jakieś elementy rozbitego szkła wydają się być ruchome pod wpływem delikatnego nacisku. Wówczas może się okazać, że po pewnym czasie uszkodzą właściwy ekran LCD lub mogą skaleczyć użytkownika. Szybka zniszczona w takim stopniu nie nadaje się do użytku, nawet jeśli „pajączek” popękanego szkła w niczym nam nie przeszkadza.

Pęknięty panel może również powodować gromadzenie się wilgoci pod warstwą szkła, szczególnie wtedy, gdy rozmawiamy przez telefon podczas deszczu. Wówczas bardzo prawdopodobne są kolejne, dużo poważniejsze uszkodzenia.

CZYTAJ TEŻ Podejrzane numery telefonów. Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!